Rus HSS’ler ile F-35’ler aynı tatbikatta!!!

Rus silah sistemlerini Türkler kullanırsa "NATO ile uyumsuz", Yahudi, Rum ya da Ermeniler tarafından kullanılırsa gayet uyumlu oluyor. Türkiye'yi S-400 sebebiyle CAATSA kapsamında yaptırım ile tehdit eden ABD'nin, söz konusu tatbikata ses çıkarmaması ise tam bir ikiyüzlülük.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi ortaklığında yapılan Onisilos-Gedeon askerî tatbikatında Rus yapımı Tor M1 hava savunma sistemi ile Amerikan yapımı F-35 savaş uçakları bir arada kullanıldı. ABD ve Rus sistemleri hem bir arada hem de karşılıklı olarak test edilmiş oldu.

Tatbikat 2 gün sürecek

İsrail’in Amerikan F-35 savaş uçaklarını kullanıldığı askerî tatbikatta, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) envanterinde bulunan Rus hava savunma sistemleri hedef oldu.

GKRY Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, askerî tatbikatın RMMO’nun (Rum Millî Muhafız Ordusu) operasyonel anlamda hazır olduğunun ispatı olduğu belirtildi.

Kıbrıs’ın hassas bir noktada bulunduğunun altı çizilen açıklamada, tatbikatın; GKRY’nin, dostlarının ve komşu ülkelerin iş birliği ve yardımlarıyla mevcut asimetrik tehditlerin ve güvenlik problemlerinin üstesinden gelme konusunda açık mesajlar verdiği vurgulandı.

Rusya ne diyecek?

Aynı tatbikatta ABD yapımı F-35 savaş uçakları ile Rus yapımı Tor M1 hava savunma sistemlerinin kullanılması ve tatbikatın bir bölümünde de ABD uçaklarının Rus sistemlerini hedef almasına Rusya’dan bir açıklama gelip gelmeyeceği merak ediliyor.

Ankara-Washington hattında yaşanan S-400 krizi nedeniyle ABD yönetimi Türkiye’ye, parasını verip satın almış olduğu F-35 uçaklarını vermemiş, sebep olarak ise meselenin, ABD’nin iç güvenliği ve çıkarlarına zarar getirebileceği savunulmuştu.

ABD tam bir iki yüzlü

Kendi topraklarının güvenliğini sağlamak için bir ülkenin bir başka ülkeden satın aldığı sistemi, “delme” noktasında test etmesi savunma sektöründe ahlaki bulunmuyor. Rumların adeta Rus sistemlerinin zayıf noktalarını tespit etmek için testler yapıyor olmasının Rusya’nın tepkisini çekmesi işten değil.

Öyle ki, Rus silah sistemlerine güvenerek Azerbaycan ile Karabağ’da savaşa giren Ermenistan, Rus füzelerinin işe yaramadığı yönünde Paşinyan’ın ağzından beyanatlarda bulununca Putin çok sert tepki göstermişti.

İsrail eliyle ABD silahının, Rum eliyle Rus silahının aynı tatbikatta kullanması diğer taraftan ABD’nin iki yüzlülüğünü de ortaya koydu. Amerikaya düşman ülkelere karşı yaptırım uygulama amaçlı çıkarılan CAATSA yasaları kapsamında Türkiye’yi “S-400” sebebiyle cezalandırmak isteyen ABD, İsrail Hava Kuvvetlerine ait Amerikan F-35’lerin Rus Tor M1 HSS’lerine karşı kullanılmasına karşı herhangi bir tepki göstermemesi, Rus sistemleri ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nin iki yüzlü politikasını bir kez daha ortaya koydu.