Rusya’dan Montrö ve Kanal İstanbul açıklaması!

Montrö Anlaşması ile ilgili değerlendirmenin geldiği Rusya'dan, Kanal İstanbul'un Türkiye'nin meselesi olduğu, Türk topraklarında Türkiye'nin imkânlarıyla yapılacak bir ekonomi projesi olduğu vurgusu yapıldı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, 126 emekli büyükelçi tarafından yayımlanan “Kanal İstanbul” metnini ve 104 emekli amiral tarafından yayımlanan darbe tehditli “Montrö Bildirisi”ni tartışkmaya devam ederken, Rossiya 24 kanalına konuşan Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Montrö Anlaşması ve Kanal İstanbul tartışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Kanal İstanbul Türkiye’nin kendi iç meselesi”

Kanal İstanbul projesinin Türk toprakları içinde yer aldığını, bu tartışmanın Türkiye’nin kendi iç meselesi olduğunu belirten Aleksey Yerhov, Karadeniz trafiğinde yaşanan problemler sebebiyle Ankara ile yakın temas hâlinde olunduğu bilgisini verdi.

Kanal İstanbul projesinin Türkiye toprakları içinde ve Türkiye’nin kendi imkânlarıyla yapılacak bir ekonomi projesi olduğunu kaydeden Aleksey Yerhov, iki ülkenin dışişleri bakanlığı arasında, Karadeniz’de yaşanan deniz trafiği problemi gibi mevzularda kapsamlı siyasi istişare sisteminin bulunduğunu, konunun Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlıkları tarafından düzenli olarak görüşüldüğünü bildirdi.

“Kanal İstanbul ve Montrö arasında ilişki var ama…”

Aleksey Yerhov, Kanal İstanbul projesi ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nde yer alan yükümlülüklerin yok olmayacağını fakat Kanal İstanbul’dan geçecek gemilerden mali taleplerin olacağını belirterek, Montrö ile Kanal İstanbul arasında bağlantı bulunduğunu fakat bu ilişkinin doğrudan niteliğe sahip olmadığını, Kanal İstanbul’un inşa edilmesinin Montrö’nün yükümlülüklerini kaldırmayacağını söyledi.

Aleksey Yerhov sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biliyorsunuz, Montrö bazı yükümlülükler getiriyor. Ne gibi? Kıyıdaş olmayan devletlerin Karadeniz’deki savaş gemilerinin toplam tonajlarına kısıtlama getirmesi gibi. Bu ve daha birçok hususta getirilen kısıtlamalar, Kanal İstanbul’un yapılmasıyla hiçbir şekilde etkilenmez. Ancak yeni kanaldan geçecek olan gemiler Montrö’ye bağlı olmaz ve geçişte bu gemilere mali koşullar getirilir.”

Rus Büyükelçi Aleksey Yerhov, Rusya tarafının Kanal İstanbul projesi ile ilgili olarak Türkiye’den beklentisini de şu şekilde açıkladı:

“Türkiye’nin Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayacak Kanal İstanbul projesiyle ilgili beklentimiz, Montrö Sözleşmesi’nin güncellenmesine yol açmamasıdır. Zira Montrö Sözleşmesi’nin değiştirilmesi gibi bir durum söz konusu değil. Montrö, yürürlükte olan ve yürürlükte kalacak bir anlaşma. Montrö Anlaşması, bölgesel bağlamda Karadeniz’de güvenliğin sağlanması bakımından değerli bir mihenk taşıdır. Rusya’nın Montrö Sözleşmesi’ne bakış açısı budur.”

Erdoğan’ın Montrö ile ilgili sözleri

Montrö ve Kanal İstanbul tartışmalarının ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara işaret eden Aleksey Yerhov, Türkiye’nin de Montrö’nün geçerliliğini koruyacak yönde hareket etmekte niyetli olduğuna vurgu yaptı.

104 emekli amiral tarafından yayımlanan darbe bildirisi sonrası Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamada bulunmuş ve tartışmanın sebebinin kati surette ifade özgürlüğü konusu olmadığını, bildiri eyleminin tamamen art niyetli olduğunu kaydetmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Türkiye’ye de önemli kazanımlar sağladığını ve bu kazanımları değerli gördüklerini, Montrö’den daha iyisi için fırsat buluncaya kadar Türkiye’nin Montrö’ye bağlılığının süreceğini ifade etmişti.

Sputnik