Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

4 Ocak 2021 Pazartesi 17:57:36

Sağcı Alman siyasetçiden Türkiye önerisi! Türkiye’yi AB’ye entegre edelim!

Alman siyasetçi Friedrich Merz’ten gelen Türkiye önerisi ülkede geniş yankı uyandırdı. Türkiye’yi AB’ye almadan İngiltere gibi sisteme entegre etmeleri gerektiğini savunan Merz, aynı yöntemle Rusya’nın da alınabileceğini sözlerine ekledi.

Türkiye ile AB’nin 57 yıllık ilişkisinde zaman zaman gerginlikler, bazen de yakınlaşmalar yaşandı. Bazı ülkeler Türkiye’nin AB’ye girmesini desteklerken bazı ülkeler ise bunun Avrupa’nın dibine konulacak bir dinamit olduğu görüşünü dile getiriyor. Almanya’da Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Partisi Başkan adayı Friedrich Merz’in Türkiye ile ilgili önerisi ülkede geniş yankı uyandırdı.

“Avrupa pazarını genişletmeliyiz”

Avrupa pazarını bir şekilde genişletmek zorunda olduklarının altını çizen Merz, İngiltere modelinin Türkiye’ye uygulanabileceğini dile getirdi. Avrupa’nın ekonomik sınırlarını genişletmesinin önemine değinen Merz, tam üyelik hakları verilmese de Türkiye’nin İngiltere gibi sisteme entegre edilebileceğini ifade etti. Bu anlamda Türkiye’ye bazı ayrıcalıkların sunulabileceğini aktaran Merz, pazarı genişletmek adına Rusya’nın da aynı şekilde sisteme entegre edilebileceğini söyledi.

“İlerde Rusya’yı da alabiliriz”

Türkiye’nin sisteme entegresi halinde gümrük birliğine alınacağına işaret eden Merz, Türk vatandaşların da Avrupa’ya vizesiz seyahat edebileceğini dile getirdi. Yakın dönemde olmasa da ilerleyen süreçte Rusya’ya da aynı tarifeyi uygulamaları gerektiğine işaret eden Merz, Türkiye’nin daha uzun süre boyunca Avrupa Birliği’ne alınmayacağını düşündüğünü söyledi. Türkiye, İngiltere’nin birlikten ayrılışıyla zayıflayan AB’nin yeni ortaklar edinmesi gerektiğini belirtti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı