Sigara cezaları uygulanmaya başladı

Sigara cezaları uygulanmaya başladı

Emniyet genel müdürlüğü ve Jandarma personeli tarafından ülke genelinde dumansız araç uygulaması kapsamında 5 binden fazla araç sürücüsüne araçta sigara kullandığı gerekçesi ile idari para cezası kesildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı üzerinden verilen bilgiye göre; tütün ürünlerinin zararları ve kontrolü kanununda belirtilen tütün ürünlerinin şahsi araç sürücü koltukları ile beraber taksi hizmeti sunan ticari araçlar dahil olmak üzere demiryolu, kara yolu, deniz yolu ve hava yolu ile gerçekleştirilen toplu taşıma araçlarında sigaranın kullanılamayacağını ve bu yasaya aykırı bulunan vatandaşların kabahatler kanununda yer alan madde üzerinden ceza verileceği bildirildi.

2019 yılında ilk kez gerçekleştirilen uygulamaya 37 binden fazla personel katıldığı belirtildi. Yapılan uygulama denetimlerinde 169 dedektör köpeğin kullanıldığı ve yapılan denetimler kapsamında 150 binden fazla araç kontrol edildi. Yapılan kontroller sonucunda ise 5 binden fazla araç sürücüsüne sigara kullandığı için idari para cezası uygulandığı açıklandı.

Bunların yanı sıra ülke genelinde sigara uygulaması kapsamında aranan araçlarda ise kaçak sigara, av tüfeği, mermi ve tabanca ele geçirildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 12:02
YORUM EKLE