Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

21 Kasım 2020 Cumartesi 12:49:28

Şili’de gerilim had safhada! Bir banka ve eczane yağmalandı!

Şili’de başkent Santiago’da sokaklara akın eden protestocular, tutuklananların salıverilmesini istiyor. Geçen yıl başlayan eylemlerde Devlet Başkanı Pinera’nın da istifa etmesi istenmişti.

Şili’de 2019’dan beri devam eden gösterilerde 23 kişi öldü, binlerce kişi ise yaralandı. Şiddetlenen gösterilerde Devlet Başkanı Sebastian Pinera’nın istifa etmesi istenmişti. Ülkede bir yıl geçmesine rağmen protestolar dinmek bilmedi, ülkedeki karışıklık her geçen gün giderek arttı.

Bir bankayı ve eczane yağmalandı

Eylemciler ülkenin başkenti Santiago’da bulunan İtalya Meydanı’nda toplanarak sloganlar attı. Protestolar sonucu tutuklanan kişilerin salıverilmesini isteyen göstericiler, polise sert cisimler fırlattı. Protestoda ayarı kaçıran göstericiler bir bankayı ve eczaneyi yağmaladı. Meydanda ateş yakan ve barikat kullanan protestocular en sonunda polis müdahalesiyle karşılaştı. Polis protestoculara tazyikli suyla karşılık verdi.

Şili’de geçen yıldan beri devam eden protestolar 18 Kasım’da yaşanan bir olay nedeniyle alevlenmişti. Talcahuano şehrinde 17 ve 14 yaşlarında bulunan iki kişinin polis müdahalesiyle yaralanması ülkede gerilimi tırmandırmıştı. Protestolar ve artan karışıklıktan dolayı Carabineros Direktörü Mario Rozas istifasını sunmuştu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Güncel Haberler

Yukarı