Süper Solucan Ay, Ever Given’ı kurtardı!

Süveyş Kanalı'nda karaya oturması nedeniyle dünya ticaretinin bir bölümünün durmasına neden olan Ever Given isimli yük gemisinin, Süper Solucan Ay sayesinde kurtarıldığı öğrenildi. Süper Solucan Ay ile birlikte suların yükseldiği öğrenildi.

ever_given1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Panama bandıralı Ever Given isimli yük gemisi, kum fırtınası ve şiddetli rüzgârın etkisiyle kıyıya çarpmış, 220 bin ton ağırlığa sahip olan gemi bu nedenle karaya oturmuştu. Çapraz şekilde karaya oturan gemi, Süveyş Kanalı’ndan 400’e yakın geminin geçişini engellemiş, bu durum uzun kuyrukların oluşmasına yol açmış, ayrıca dünya ticaretinin bir bölümü durmuş, LNG ile petrol sevkiyatlarında sorun yaşanmış ve petrol fiyatları da artmaya başlamıştı. Türkiye, Mısır’a kurtarma çalışmaları için yardım teklifinde bulunmuş, Nene Hatun Gemisi’nin kullanılabileceğini ifade etmişti.

Ever Given isimli yük gemisi, uzun uğraşlar sonucunda dün yüzdürülmüştü. Konuya ilişkin açıklama Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Korgeneral Usame Rabie’den gelmişti. Rabie, römorkörlerin yer aldığı çalışmalar neticesinde Ever Given isimli yük gemisinin hareket ettirilebildiğini dile getirmişti.

“Süper Solucan Ay sayesinde kurtarıldı”

Süper Solucan Ay sayesinde Ever Given isimli yük gemisinin yüzdürüldüğü ifade edildi. Türkiye’den de gözlemlenen Süper Solucan Ay ile birlikte suların yükseldiği ve söz konusu geminin yüzdürülebildiği belirtildi.

Süper Solucan Ay nedir?

Süper Solucan Ay, normal bir dolunaya göre yüzde 15 oranında daha parlak görünüyor. Ayrıca, normal bir dolunaya göre yüzde 7 oranında daha büyük göründüğü ifade ediliyor.

Sisi ne demişti?

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Ever Given isimli yük gemisinin kurtarılmasına ilişkin paylaşımda bulunmuştu. Kurtarma çalışmalarında teknik bakımdan birçok sıkıntı yaşandığını belirten Sisi, buna rağmen söz konusu geminin neden olduğu krize son verildiğini ifade etmişti. Sisi, her şeyin artık normale döndüğüne dikkat çekerek, bütün dünyanın da rahat bir nefes alabileceğini dile getirmiş ve bu krize son verilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunmuştu.

Her gün zarara uğradı

Ever Given isimli yük gemisinin karaya oturması nedeniyle uluslararası ticarete her gün 6-10 milyar dolar zarar verildiği öngörülmüştü. Süveyş Kanalı İdaresi, söz konusu kanalın kapalı olduğu dönemde Mısır’ın günlük 12-14 milyar dolar zarara uğradığını bildirmişti.