Şüpheler arttı! Putin aşısını basına kapalı yaptırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün basına kapalı bir şekilde koronavirüs aşısını yaptırdı. Bu durum, Putin'in hangi aşıyı yaptırdığına dair şüpheleri artırdı.

putin

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok dünya lideri gibi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de koronavirüs aşısını yaptırdı.

22 Mart Pazartesi günü açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Kraliçe Elizabeth ve Papa Francis’e katılarak kendisinin de 23 Mart Salı günü koronavirüs aşısı yaptıracağını bildirmişti.

Basına kapalı yaptırdı

Diğer dünya liderleri kamuoyunun huzurunda aşı yaptırırken, Putin ise basına kapalı bir şekilde koronavirüs aşısını yaptırdı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, koronavirüs aşısı yaptıran Putin’in kendisini iyi hissettiğini ve yeniden çalışmaya başlayacağını söyledi.

“Güvenmeniz gerekiyor”

Putin’in 20 senedir basından hiçbir şekilde kaçmadığını belirten Peskov, Rus liderin basın mensuplarının önünde gövde gösterisinde bulunmayı tercih etmediğini dile getirdi. Peskov, Kremlin’in sözüne güvenilmesi gerektiğini aktardı.

Hangi aşıyı yaptırmadığını söyledi

Daha önce Putin’in Rusya’da üretilen 3 koronavirüs aşısından birini yaptıracağına dair açıklamada bulunan Peskov, Rus liderin hangi aşıyı yaptırdığını söylememeyi tercih etti. Peskov, Rusya’da geliştirilen 3 koronavirüs aşısının da güvenilir ve etkin olduğunu dile getirdi.

Yüzde 91,6 koruma sağladı

Rusya’da CoviVac, EpiVacCorona ve Sputnik V olmak üzere 3 tane koronavirüs aşısı üretildi. Bu aşılardan en çok dikkat çeken ise SSCB tarafından uzaya gönderilen ilk uydunun ismine sahip olan Sputnik V oldu. Söz konusu aşı, 2020 senesinin Ağustos ayında Rusya’da geniş kapsamlı klinik denemelerden önce tescil ettirildi. Bazı uzmanlar, söz konusu sürecin çok hızlı olması nedeniyle endişelerini aktardı. Fakat Sputnik V aşısının yüzde 91,6 oranında koruma sağladığı tespit edildi. Böylece, Batı’nın Sputnik V aşısına ilişkin endişelerinin de gereksiz olduğu anlaşıldı.

“Kamuoyunun önünde yaptırmaya mecbur değil”

Rusya’da koronavirüse karşı yürütülen aşılama programı, çoğu ülkeye kıyasla yavaş bir şekilde yürütülüyor. Peskov, insanları koronavirüs aşısına yönlendirebilmek için Putin’in kamuoyunun önünde aşı yaptırmaya mecbur olmadığını ifade etti. Putin’in koronavirüs aşılarının tanıtımını gerçekleştirmek üzere çok fazla çaba harcadığına dikkat çeken Peskov, basın mensuplarının önünde aşı yapılmasına destek vermediğini, Putin’in de aynı şekilde bu durumdan hoşlanmadığını dile getirdi.

“Aşılama programına çok fazla zaman ayırıyor”

Peskov, Putin’in koronavirüse karşı yürütülen aşılama programı ile koronavirüs aşılarının üretimine ilişkin görüşmelere ve etkinliklere çok fazla zaman ayırdığını söyledi.

Rus halkı aşıya karşı

Rusya’da aşı karşıtlığı çok fazla. Rusya’da yaşayan insanların 3’te 1’inden az bir bölümünün koronavirüs aşısını yaptırmaya karşı istekli olduğu tespit edildi. İnsanların yaklaşık 3’te 2’sine göre de koronavirüs insanlar tarafından üretilen biyolojik bir silah.

Rusya’da şu ana kadar 4,4 milyondan fazla vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 95 binden fazla can kaybı gerçekleşti. Rusya’da 2020 senesinin yaz aylarından beri üst düzey yetkililere Sputnik V aşısı uygulanıyor. Söz konusu ülkede toplu aşılama ise 2021 senesinin Ocak ayında başladı.

2020 senesinin Ekim ayında EpiVacCorona aşısı tescil ettirilirken, 2021 senesinin Şubat ayında ise KoviVac aşısı tescil ettirildi.