Süveyş Kanalı’nda karaya oturan gemi kurtarıldı!

ever-given

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Süveyş Kanalı’nda karaya oturmasının ardından tüm kanalı trafiğe kapatan Ever Given isimli yük gemisi kurtarıldı.

24 Mart 2021 tarihinde Ever Given isimli yük gemisi, Süveyş Kanalı’nda karaya oturmuştu. Kum fırtınası ve olumsuz hava şart şartları sonucunda kıyıya çarpan geminin kaza yaptığı ifade edilmişti. Söz konusu yük gemisini kurtarmak amacıyla operasyon başlatılmıştı.

Kurtarıldı

Konuya ilişkin flaş bir gelişme yaşandı. Süveyş Kanalı’nda karaya oturan ve tüm kanalı trafiğe kapatan Ever Given isimli yük gemisinin kurtarıldığı öğrenildi. Ever Given’ı kurtarmak ve tekrar yüzdürmek için başlatılan kurtarma operasyonun ardından söz konusu geminin hareket ettiği bildirildi.

Trafiğe ne zaman açılacak?

Römorkörlerle kurtarılan Ever Given’ın yüzdürülmesiyle birlikte Süveyş Kanalı’nda bir süredir kapalı olan trafiğin sınırlı bir şekilde de olsa tekrar açılacağı tahmin ediliyor. Uydu verilerinde söz konusu yük gemisinin aynı konumda yer aldığı ve çevresinde römorkörlerin bulunduğu fark edildi.

Ne olmuştu?

24 Mart 2021 tarihinde Süveyş Kanalı’nın yer aldığı bölgede etkili olan kum fırtınası ve olumsuz hava şartları neticesinde görüş mesafesi düşmüştü. Bunun üzerine Ever Given isimli yük gemisi kıyıya çarpmıştı. Süveyş Kanalı’nda enlemesine sıkışan yük gemisi, geçiş yolunu da kapatmıştı. Bunun sonucunda gemiler uzun bir kuyruk oluşturmuş ve deniz trafiği tamamen durmuştu. LNG ve ham petrol sevkiyatları durma noktasına gelmişti.

Daha sonra konuya ilişkin açıklamada bulunan Süveyş Kanalı İdaresi, deniz trafiğinin normal koşullara geri döndüğünü duyurmuştu. Fakat Ever Given tekrar yüzdürülünceye dek kanaldaki trafiğin askıya alındığı bildirilmişti. Yük gemisinin sahibi olan şirket, Ever Given’ın tekrar hareket ettirilmesine yönelik operasyonda sıkıntıların yaşandığını ifade etmişti.

Petrol fiyatları artmıştı

1869 senesinde açılan Süveyş Kanalı, Ever Given isimli yük gemisinin karaya oturması sonucu kapanmıştı. Bu nedenle petrol fiyatları yüzde 4 oranında artış göstermişti. Senede 19 bin gemi tarafından kullanılan Süveyş Kanalı’nda dünya ticaretinin yüzde 12’ye yakın bir bölümünün yapıldığı belirtilmişti.

“Kargonun boşatılması gerekebilir” denilmişti

Gemi kurtarma şirketi olan Boskalis CEO’su Peter Berdowski, Ever Given isimli yük gemisinin altında bulunan kumun çıkarılmasının ve söz konusu geminin yeniden hareket ettirilmesinin imkânsız olduğunu belirterek, kargonun boşaltılmasının gerekli olabileceğini söylemişti. Ever Given’ın kurtarılmasının uzun zaman alabileceğini ifade eden Berdowski, söz konusu gemi için “dev bir balina gibi” ifadesini kullanmıştı. Berdowski, kumun üstünde ciddi bir ağırlığın olduğuna dikkat çekmişti.