Süveyş Kanalı’nı kapatan gemi alıkonuldu!

Mısır, Süveyş Kanalı'nın kapanmasına neden olan Ever Given isimli yük gemisinin alıkonulduğunu duyurdu.

ever_given1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ever Given isimli yük gemisi, kum fırtınası ve kuvvetli rüzgâr nedeniyle kaza yapmış, daha sonra da karaya oturmuştu. Söz konusu geminin kara oturmasıyla nedeniyle dünya ticaretinin bir bölümü durma noktasına gelmişti. Bunun üzerine Mısır, Ever Given hakkında tahkikat başlatmaya yönelik karar almıştı. Yük gemisine ilişkin yeni bir gelişme daha yaşandı. Bu gelişmeyi duyuran kişi de Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi oldu.

“Komisyon kuruldu”

Rabi, Süveyş Kanalı’nda karaya oturmasının ardından deniz trafiğini durduran Ever Given isimli yük gemisinin, tahkikat sonuçlanıncaya dek alıkonulduğunu ifade etti. Söz konusu tahkikat kapsamında Süveyş Kanal İdaresi’nden bir komisyon kurulduğunu aktaran Rabi, komisyon mensuplarının yük gemisinde bulunan kara kutuya ve belgelere bakacaklarını dile getirdi. Rabi, mürettebatın da sorgulanacağını ifade etti. Tahkikat bitinceye kadar Ever Given isimli yük gemisinin alıkonulduğunu duyuran Rabi, söz konusu tahkikatın en az bir hafta boyunca devam edeceğini söyledi.

Mısır ne kadar zarara uğradı?

Yük gemisi tekrar hareket ettirildi. Böylece Süveyş Kanalı da tekrar deniz trafiğine açıldı. Fakat söz konusu süreçte meydana gelen ekonomik zararın nasıl karşılanacağı ise hala belirsiz. Süveyş Kanalı kapalıyken hem Mısır ekonomisi hem de dünya ekonomisi ciddi derecede zarar gördü. Mısır’ın bu süreçte her gün 10-15 milyon dolara yakın bir zarara uğradığı öngörülüyor. Ever Given isimli yük gemisinin global ticarete ise her gün 10 milyar dolar düzeyinde zarar verdiği tahmin ediliyor. Rabi, Süveyş Kanal İdaresi’nin vergi ve geçiş ücreti gibi gelirleri temin edememesi sonucunda zarara uğradığını belirtti ancak söz konusu zararlara ilişkin isteyeceği tazminat konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Zararlar nasıl karşılanacak?

Süveyş Kanal İdaresi, söz konusu kanaldan geçiş yapan gemilerde oluşabilecek bir arıza, zarar veya kazadan sorumlu olmuyor. Bu yüzden Süveyş Kanalı’nda beklemek zorunda olan gemilerin sahipleri, gemileri kiralayan kişiler, sevkiyatı yapılan ürünlerin sahipleri ve nakliyat şirketleri dâhil olmak üzere bütün tarafların karşılaştığı zararların nasıl karşılanacağı henüz belli değil. Süveyş Kanalı’nın kapanmasının yol açtığı maliyete ilişkin henüz kesin bir bilgi alınamadı. Bu nedenle talep edilecek tazminat tutarı da belli olmadı. Uzmanlar, Süveyş Kanal İdaresi ile diğer tarafların uğradığı kayıpların yeniden karşılanmasının aylar boyunca devam edebilecek bir süreç olacağını söylüyor.

“Geminin sahibi sorumlu”

Konuya dair açıklamada bulunan Süveyş Kanalı ve Liman İşleri Danışmanı Muhab Memiş, kazanın neticelerinden ve kanalın uğradığı zarardan Ever Given isimli yük gemisinin sahibinin sorumlu olduğunu ifade etmişti. Memiş, Süveyş Kanalı’nda bekleyen gemilere yönelik cezalarla da sigorta şirketlerinin ilgilenmesi gerektiğini aktarmıştı.

Ne olmuştu?

24 Mart 2021 tarihinde kuvvetli rüzgâr ve kum fırtınası sonucu görüş mesafesi azalmış, Süveyş Kanalı’nda bulunan Ever Given isimli yük gemisi de kıyıya çarpmıştı. Söz konusu geminin Süveyş Kanalı’nda sıkıştığı ve geçiş yolunu da kapattığı görülmüştü. Bunun üzerine Süveyş Kanalı’nın her iki tarafından da upuzun gemi kuyruklarının meydana geldiği fark edilmişti. Deniz trafiğinin durma noktasına gelmesi sonucu LNG ve ham petrol sevkiyatında sıkıntı meydana gelmişti. Süveyş Kanal İdaresi, 29 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Ever Given isimli yük gemisinin yüzdürüldüğünü ve kanalda trafiğin yeniden açıldığını duyurmuştu.