Tabuttan çıkan milletvekili adayı: Beni gömmelerine müsaade edin!

Meksika'da milletvekili adayı Carlos Mayorga, seçim kampanyası kapsamında tabuttan çıkarak, "Vaatlerimi yerine getirmezsem beni gömmelerine müsaade edin." dedi.

meksika_seçim_kampanyası1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meksika’da Carlos Mayorga isimli eski bir televizyon programcısı milletvekili adayı oldu. Encuentro Solidario Partisi’nden aday olan Mayorga, oldukça ilginç bir seçim kampanyasına imza attı. Meclisin alt kanadı için aday olan Mayorga, suç örgütleriyle ilişkili can kayıplarına ve Meksika hükümetinin yanlış politikaları sonucu koronavirüsten yaşamını yitirenlere dikkat çekmek istedi. Mayorga’nın seçim kampanyası kapsamında bu amaçla tabuttan çıktığı görüldü.

Sosyal medya platformlarında paylaşıldı

Tabutlu seçim kampanyası, El Paso sınırının üstünde yer alan Zaragoza-Yslera Uluslararası Köprüsü’nde düzenlendi. Olaya dair görüntüler de sosyal medya platformlarında paylaşıldı. Söz konusu görüntülerde, Mayorga’nın bulunduğu tabutun koruyucu ekipman giyen kişiler tarafından açıldığı fark edildi. Bunun üzerine tabuttan çıkan Mayorga’nın seçim kampanyasına dair açıklamada bulunduğu görüldü.

“Koronavirüsle mücadele konusunda hiçbir şey yapılmıyor”

Hükümet yetkililerinin koronavirüs ve organize suçlarla mücadele konusunda hiçbir şey yapmadığına dikkat çeken Mayorga, bu eylem ile insanların uyanışını simgelediğini söyledi. Mayorga, vatandaşlara hiçbir şekilde yardımcı olmayan siyasetçilerin umursamazlığı yüzünden yaşamını yitiren çok sayıda insanı temsil ettiğini belirterek, koltuğa oturdukları zaman vatandaşlara karşı ilgisini yitiren milletvekillerine seslendi.

“Uyarıyorum”

Meksika hükümetinin yanlış uygulamaları sonucu hayatını kaybedenleri hiçbir şekilde umursamayan siyasetçileri tabuttan çıkarak uyardığını belirten Mayorga, yakınlarını kaybedenlere selam gönderdi.

“Diri diri gömsünler”

Mayorga, seçimlerde kendisi için oy vermeyenleri de her zaman önemseyeceğine dair mesaj vererek, “Vaatlerimi yerine getirmezsem diri diri gömmelerine müsaade edin.” ifadelerini kullandı.

Meksika’da uyuşturucu ile mücadele dâhilinde 2006 senesinin Aralık ayında başlatılan operasyonlar sırasında şu ana dek 300 bini aşkın insan yaşamını yitirdi. Söz konusu ülkede şu ana kadar koronavirüs kaynaklı 200 binden fazla can kaybı gerçekleşti.

Meksika Devlet Başkanı: Aşı yaptırmayacağım!

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, koronavirüsle enfekte olmuştu. Bu nedenle vücudunda antikor bulunduğunu kaydeden Obrador, aşı yaptırmasına gerek kalmadığını söylemişti. Obrador, doktorlarının kendisine yeterli düzeyde antikora sahip olduğunu söylediğini aktarmıştı. Obrador, daha önce yaptığı açıklamada ise vatandaşları teşvik etmek amacıyla aşı yaptıracağını ifade etmişti. Koronavirüsün üstesinden gelmek için büyük bir önem arz eden aşılama programını başlatmak için çok geç kalan Obrador, halkın önüne maske takmadan çıkarak koronavirüsü önemsemediğini gösteriyor.

Yoğun bakım servislerindeki yataklar yetmiyor

Meksika’da yoğun bakım servislerinde bulunan yatak sayısının yetersiz kaldığı ifade ediliyor. Söz konusu ülkede yaşayan insanların evlerinde öldüğüne ilişkin iddialar ortaya atılıyor. Meksika’da yapılan koronavirüs testi sayısının da oldukça az olduğu görülüyor.

Ölümler yüzde 60 daha fazla!

Meksika hükümeti, koronavirüs nedeniyle gerçekleşen ölümlerin açıklanandan yüzde 60 daha fazla olduğuna dair itirafta bulunmuştu. Bunun üzerine söz konusu ülkede koronavirüs kaynaklı ölümlerin sayısı değiştirilmişti. Meksika’da son bir günde 4 bin 675 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 603 can kaybı gerçekleşti. Meksika’da şu ana kadar 2 milyon 256 bin 380 vaka kayıtlara geçerken, 205 bin 2 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.