Tacikistan'da kömür üretim hacmi açıklandı

Tacik Sanayi ve Yeni Teknoloji Bakanlığı'na göre, Ocak-Kasım aylarında Tacikistan'da 1,7 milyon tondan fazla kömür üretildi. Bakanlık, Tacikistan'

Tacikistan'da kömür üretim hacmi açıklandı
Tacik Sanayi ve Yeni Teknoloji Bakanlığı'na göre, Ocak-Kasım aylarında Tacikistan'da 1,7 milyon tondan fazla kömür üretildi.

Bakanlık, Tacikistan'ın iki çeşit kömür ürettiğini açıkladı - taş ve kahverengi.

Ayrıca resmi istatistiklere göre, Aralık başı itibariyle cumhuriyette yaklaşık 1,6 milyon taş kömür üretildi.

Tacikistan'da kömür madenciliği ve üretiminin 14 mevduatta gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Sanayi Bakanlığı ve Tacikistan'ın Yeni Teknolojileri çalışmaya 20 yerli ve yabancı şirketin dahil olduğunu ekledi.

Tacikistan bağımsızlığını kazandıktan sonra, kömür üretimi yılda 20.000 tona ulaştı.

Son yıllarda, ülke, 2014'te 870.000 ton, 2015'te bir milyon tonun üzerinde, 2016'da 1,4 milyon tona ve 2017'de 1,7 milyondan fazla olan 2014 yılında 870.000 ton kömür üretti.

Halen, cumhuriyetteki 200'den fazla işletme yakıt olarak kömür kullanıyor.

Tacikistan, 4.3,3 milyon tondan fazla potansiyel kömür kaynağına sahiptir ve bunun 320,3 milyon tonu yüksek kalorili kömürün endüstriyel rezervidir.

En büyük kömür madenciliği şirketleri PE "Sh. Fon-Yagnob", LLC "Talco-Resource" ve diğerleri arasındadır. Kömürün çoğu, toplam hacmin yüzde 50'sinden fazlasını oluşturan Dushanbe CHP-2 tarafından satın alınmaktadır.

2020 yılına kadar Tacikistan Hükümeti, yalnızca tüm yerel ihtiyaçları sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda yurtdışına da kömür ihraç etmek amacıyla kömür üretimini 80 kattan fazla artırmayı planlıyor.

Tacikistan'daki kömür madenciliği nispeten ucuz bir süreçtir, ancak kalitesi düşüktür ve bu da çevrenin onu yakmasından olumsuz etkilediğini göstermektedir.

Çevre örgütlerine göre, Tacikistan iklim değişikliğinin önemli olumsuz etkilerini yaşıyor. Sadece küresel sera gazı emisyonlarını azaltma konusunda daha katı hedeflerde ısrar etmek değil, aynı zamanda ulusal düzeyde iklim değişikliği ile mücadelede mümkün olan her şeyi yapmak da cumhuriyetin çıkarlarıdır.
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 21:03
YORUM EKLE