Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

14 Ocak 2021 Perşembe 09:33:46

Temsilciler Meclisi Donald Trump hakkındaki ikinci azil sürecini başlattı! Gözler Kongre’deki oylamaya çevrildi!

Washington DC.’de yaşanan Kongre baskınından sonra ABD Başkanı Donald Trump hakkında başlatılan ikinci azil süreci için Temsilciler Meclisi’nde oylanan azil maddesi kabul edildi. Kongre’de yapılacak oylamada en az 17 Cumhuriyetçi senatörün Trump aleyhine oy vermesi halinde, 20 Ocak’ta görevi, devredecek olan Donald Trump suçlu bulunacak.

Başkent Washington DC.’deki Kongre baskını sonrası Twitter hesabı kapatılan ve eleştirilerin odağına yerleşen ABD Başkanı Donald Trump’a bir darbe de Temsilciler Meclisi’nden geldi. Kongre baskınının sorumlusunun Trump olduğunu bildiren Temsilciler Meclisi ikinci defa azil sürecini başlattı. Başkan Trump’ın suçlandığı azil maddesinin “isyana teşvik” olduğu belirtildi.

Temsilciler Meclisi’nde “isyana teşvik” oylaması!

Temsilciler Meclisi’nde daha önce de azledilmesi gündeme gelen ancak 2020’nin Şubat ayında aklanan Trump için açılan ikinci azil davası dünyanın gündemine yerleşti. Trump’ın “isyana teşvik” suçundan azledilmesi için 232 kabul oyu ve 197 ret oyu kullanıldı. Temsilciler Meclisi’nin bu kararından sonra gözler Senato’ya çevrildi.

20 Ocak’ta başkanlık görevini Joe Biden’a devredecek olan Trump’ın suçlu olup olmadığıyla ilgili oylama Senato’da gerçekleştirilebilecek. Trump’ın suçlanarak başkanlıktan azledilmesi için Kongre’nin üçte ikisinin kabul oyu vermesi gerekiyor. Demokratların yanı sıra en az 17 Cumhuriyetçi senatör, Trump’ın azli konusuna onay verirse ABD’nin tartışmalı başkanı Donald Trump suçlu bulunacak.

Azil süreci neden başladı?

Washington DC.’de büyük bir miting düzenleyen Donald Trump, taraftarlarına seslenerek “Kongre’ye gidin ve gücünüzü gösterin” demişti. Konuşmanın ardından Kongre önünde toplanan yüzlerce kişilik kalabalık nedeniyle ortalık savaş alanına dönmüştü.

ABD tarihinde eşine az rastlanır bir baskın gerçekleşmiş, birçok gösterici Kongre binasına girmişti. Olayda 5 gösterici ölmüş ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de Trump’ın azledilmesiyle ilgili süreci başlatacaklarını açıklamıştı. Trump hakkında daha önce de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile gerçekleştirdiği telefon konuşması nedeniyle azil süreci başlatılmıştı. Geçen yılın Şubat ayında Kongre’de yapılan oylamayla birlikte Trump aklanmıştı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı