Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

8 Ocak 2021 Cuma 10:55:18

Trump’tan Kongre baskınına karışanlara göz dağı! Onlara bedel ödeteceğiz!

Twitter hesabından yaptığı videolu mesajda Kongre baskınını sert bir dille kınayan Donald Trump, saldırıya karışanlara “bedel ödeteceklerini” bildirdi.

ABD’nin başkenti Washington DC.’de Donald Trump’ın düzenlediği büyük miting sonrası Kongre binası önünde protesto gösterisine başlayan yaklaşık 350 kişilik bir grup ortalığı savaş alanına çevirdi. Kongre binasına giren bazı kişiler silahla etkisiz hale getirildi. Olayda 5 kişi yaşamını yitirirken en az 52 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Saldırının sorumlusu olduğu belirtilen ve eleştiri oklarına hedef olan Donald Trump, Twitter hesabından videolu mesaj verdi.

“Olaylar karşısında şoke oldum”

Kongre’de gerçekleşen olayları “çirkin bir saldırı” olarak tanımlayan Trump, bu olaylara karışanlara “bedel ödeteceklerini” kaydetti. Yaşanan kargaşa ve şiddet sebebiyle şoke olduğunu kaydeden Trump, olayın başlamasından sonra Ulusal Muhafızları görevlendirdiğini hatırlattı. Olayları bastırması için Ulusal Muhafızların yanı sıra federal güçlere de talimat verdiğini aktaran Trump, ABD’nin hukuk ilkelerini benimsemiş bir ülke olduğunu altını çizdi.

“Biden başkan oldu, geçiş süreci yumuşak olacak”

Kongre binasına girerek şiddet eylemi yapanların Amerika’yı temsil etmediğini kaydeden Trump, bu kişilerin yaptıkları eylemlerden dolayı bedelini ödeyeceğini ifade etti. Ülkede yükselen gerilimin düşmesi gerektiğini aktaran Trump, seçim sonuçlarına itiraz etmek için var olan bütün hukuki yolları kullandığına işaret etti. Amacının ülkenin seçim güvenliğini tesis etmek olduğunu kaydeden Trump, Kongre’ni tescillediği sonuçlara göre Joe Biden’ın başkan olduğunu belirtti. Trump, Biden’ın başkanlığı devralması için gereken kusursuz ve yumuşak geçiş sürecini sağlamanın, kendi görevi olduğunu altını çizdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı