Türk göçmenleri etkileyecek “sosyal konut” kararı!

Belçika'da sosyal konutlarda ikamet eden insanların yurt dışında mal varlığına sahip olup olmadıklarına bakılacak. Yurt dışında mal varlığına sahip olan kişilerin söz konusu konutlardan çıkarılacağı ve kendilerine para cezasının verileceği öğrenildi. Bu karar, Türk göçmenler için önem arz ediyor.

sosyal_konut1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belçika’da Türk göçmenleri doğrudan etkileyecek bir karar alındı. Söz konusu ülkede sosyal konutlarda ikamet eden ve düşük kiralar veren insanların, yurt dışında mal varlığına sahip olup olmadıklarına bakılacağı öğrenildi. Yurt dışında mal varlığına sahip olan kişilerin söz konusu konutlardan çıkarılacağı ve kendilerine para cezasının kesileceği bildirildi. Bu cezanın 35 bin Euro’ya kadar çıkabileceği ifade edildi.

25 aile sosyal konutlardan çıkarıldı

Belçika’nın Liar şehrinde yaşayan 25 aileden, yurt dışında mal varlığına sahip oldukları için sosyal konutları terk etmeleri istendi. Söz konusu aileler arasında Türk göçmenlerin de yer aldığı öğrenildi. Yurt dışında kısıtlı mal varlığına sahip olan 5 aileden bir sene içerisinde söz konusu mal varlıklarını elden çıkarmaları talep edildi.

Söz konusu karar, özellikle Türk göçmenlerin endişelenmelerine neden oldu. Birinci kuşak göçmenlerin büyük bir bölümünün sosyal konutlarda ikamet ettiği biliniyor.

5 milyon Euro’luk bütçe tahsis edildi

Sosyal konut dolandırıcılığını incelemek isteyen Belçika hükümeti, bunun için 5 milyon Euro’luk bir bütçe tahsis etti. Söz konusu hükümet, Hollanda merkezli 5 tane araştırma kurumu ile anlaşma sağladı. Bu kurumların, 41 ülkede mal varlığına yönelik incelemede bulunacağı ifade edildi.

Özel konutlara taşınmaları istendi

Türkiye’de veya farklı bir ülkede arazi, arsa veya ev sahibi olan insanların sosyal konutlardan ayrılmaları istendi. Bu insanların özel konutlara yerleşmeleri veya mal varlıklarının olduğu ülkelere gitmeleri gerektiği belirtildi. Farklı bir ülkede mal varlığına sahip olan insanlara para cezası verileceği öğrenildi. Bu insanlara önceki senelerde verilen yardımların tutarı da baz alınarak 35 bin Euro’ya kadar ceza kesileceği bildirildi.

Kira indiriminden “haksız” faydalandılar

Belçika yetkilileri, farklı ülkelerde mal varlığına sahip olan insanların, senelerce haksız bir şekilde kira indiriminden faydalandıklarını söyledi. Özellikle Türk göçmenlerin, 35 bin Euro’luk para cezasını ödemek için Türkiye’de bulunan gayrimenkullerini satmaya mecbur kalacakları ifade ediliyor. Belçika basını, Türkiye’de mal varlığına sahip olan ancak Belçika’da sosyal konutlarda ikamet eden insanların endişelendiklerini bildirdi. Söz konusu ülke, ayrıca Dominik Cumhuriyeti, Slovakya, Gürcistan, İspanya, Polonya ve Fas gibi ülkelerde de mal varlığına yönelik incelemede bulunuyor.