Türk Keneşi Ulaştırma Bakanları 4. Toplantısı Bişkek'te Yapıldı

17 Nisan’da, Türk Keneşi’nin ulaştırma bakanlarının 4. toplantısı yapıldı. Bu, Ulaştırma ve Yollar Bakanlığı'nın basın servisi tarafından

Türk Keneşi Ulaştırma Bakanları 4. Toplantısı Bişkek'te Yapıldı
17 Nisan’da, Türk Keneşi’nin ulaştırma bakanlarının 4. toplantısı yapıldı. Bu, Ulaştırma ve Yollar Bakanlığı'nın basın servisi tarafından bildirildi.

Türk Keneşi Genel Sekreteri Bağdat Amreyev, Kırgızistan Ulaştırma ve Yollar Bakanı Zhanat Beishenov, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev, Ulaştırma Düzenleme Dairesi Başkanı Toplantıya Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanlığı, Macaristan Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı'nın ulaştırma politikasından sorumlu Devlet Sekreteri katıldı.

Toplantıda, Türk Keneşinin ulaştırma bölümlerinin temsilcileri, Hazar Trans koridorunun geliştirilmesine olan ilgilerini doğruladılar ve Çin'den Avrupa'ya Türkiye'den ulaşım koridoru boyunca bir konteyner blok treni ve karavan karavanı gösterme olasılığını tartıştılar. .

Kırgızistan’ın kardeş limanlarda bulunan Mutabakat Muhtıralarına katılımı konusunda, “kuru limana” katılma olasılığını araştırıyor. Bu, Çin-Kırgızistan-Özbekistan ekseni boyunca artan ticaret akışından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, Türk tarafıyla Oş-İstanbul uçuşunun açılması konusu ve taraflar da tartışıldı ve bu konuda karşılıklı anlayış buldu. Kırgız Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Beishenov'a göre, Türk Keneşi ülkeleri, Çin, Orta Asya, Rusya, Kafkaslar ve Avrupa'nın ekonomik ve ulaşım koridorlarını birbirine bağlayan kıtalararası bir geçiş köprüsü olma şansına sahipler.

Türkiye ile işbirliği hakkında konuşan Bakan, Bişkek-İstanbul yönündeki düzenli uçuşların her yıl arttığını, ancak uçuşların artırılmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Beishenov, “Türkiye'den Güney başkent Oş şehri İstanbul'a olan uçuşlarına devam etmelerini rica ediyorum” dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2019, 15:02
YORUM EKLE