Türk SİHA’ları Almanya’yı harekete geçirdi

Almanya'nın en prestijli gazetelerinden Frankfurt Allgemeine Zeitung (FAZ), Türk SİHA'larının son olarak Karabağ'daki başarısının Alman Silahlı Kuvvetleri'ni harekete geçirdiğini açıkladı.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’nın en büyük gazetelerinden FAZ (Frankfurt Allgemeine Zeitung), Türk SİHA’ları (silahlı insansız hava araçları) ile ilgili önemli bir makale yayımladı. FAZ, Azerbaycan ordusunun kullandığı Türk SİHA’ların, 200’e yakın Ermenistan tankını ve zırhlı araçları imha etmesi üzerine Alman ordusunda büyük şoka yaşandığını, Türk SİHA’larının gücünün Alman ordusunu tedbir almaya zorladığını, Alman Savunma Bakanlığının ise Alman ordusuna ait hava savunma sisteminin Türk SİHA’larını engelleme konusunda yetersiz kalacağını kabul ettiği belirtildi.

Alman ordusu tedbir almaya çalışıyor

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer tarafından, bu problemi aşmak için bir bütün hâlinde hava savunma sistemlerini sil baştan tasarlanması amacıyla bazı tavsiyeler hazırladığı belirtildi.

2013 senesinde Almanya’da hava savunma sistemi ihtiyacı hissetmediği için herhangi bir modernizasyon hamlesi yapılmadığını kaydeden FAZ, “Şimdi, Türk SİHA’larının yarattığı tehdit sebebiyle acil olarak hava savunma sistemlerinin değiştirilmesi ihtiyacı bulunuyor. Alman ordusunun mükemmel durumda olmadığı biliniyor. Fakat Alman Silahlı Kuvvetleri’nin silahlı insansız hava araçları saldırıları karşısında neredeyse tamamen savunmasız olduğunun Savunma Bakanı tarafından kabul edilmesi sürpriz oldu.” diye yazdı.

“Karabağ’daki sonuç Alman ordusunu şoka soktu”

FAZ’ın yayımladığı makalede, “Dağlık Karabağ’da savaş sırasında Türkiye ve İsrail tarafından üretilen SİHA’ları kullanan Azerbaycan, 200’e yakın Ermeni tankı ile zırhlı araçları tek tek yok etti. Saldırılar karşısında savunmasız olmaları sebebiyle Ermeni askerlerinin morallerini çok bozuktu. Azerbaycan Karabağ’da yoğun olarak Türk SİHA’sı kullandı ve sonuç tamamen Ermenistan aleyhine döndü. Karabağ’dan gelen haberler Alman ordusunda şoka yol açtı.” ifadelerini kullandı.

Patriotların modernizasyonu

Almanya’da ABD’den satın alınan Patriot bataryaları olduğunu fakat bunların ivedilikle modernize edilmesinin şart olduğunu vurgulayan FAZ, modernizasyonun maaliyetinin 600 milyon euroyu aşacağını bildirdi.

FAZ, Alman Savunma Bakanlığı tarafından 13 milyar euroyu aşan modern bir TLVS (Alman hava savunma sistemi) için plan yaptığını açıkladı.