Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret cirosu potansiyeli uymuyor

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret devri, ikili işbirliğinin potansiyeli ile uyuşmuyor. Bu, Ekonomi Bakanlığı basın servisi tarafından bildi

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret cirosu potansiyeli uymuyor

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret devri, ikili işbirliğinin potansiyeli ile uyuşmuyor. Bu, Ekonomi Bakanlığı basın servisi tarafından bildirildi.

Rapora göre, Ekonomi Bakanı Oleg Pankratov, Türkiye'nin dış ekonomik ilişkileri komitesi başkanı Nail Olpak ile görüştü. Türk tarafına Kırgızistan’ın ekonomik ve yatırım potansiyeli, yabancı yatırımcılar için şartların iyileştirilmesi, ülkedeki serbest ekonomik bölgelerin çalışmaları ve FEZ "Naryn" in oluşumu sunuldu.

“İkili işbirliğini güçlendirmek, ticareti genişletmek ve mevcut ticaret ve yatırım engellerini ortadan kaldırmak için fırsatları değerlendirmeye karar verildi. Eylül 2018’de iki ülkenin cumhurbaşkanlarının, ülkeler arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarma görevini üstlenmelerine rağmen ”dedi.

Ayrıca, Türk tarafına enerji, ulaşım, spor ve Manas Uluslararası Havalimanı'nın yeniden inşası ve modernizasyonu alanında kamu-özel ortaklığı çerçevesinde yatırım projeleri sunuldu.

Türkiye İhracatçılar Birliği ülkedeki en büyük organizasyonlardan biridir, iş dünyasının çıkarlarını temsil eder, Türk mallarını dış pazarlara tanıtır, yabancı ülkelerle ticareti arttırır, 61 sanayi ve bölgesel ihracatçı birliğinden oluşur.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 15:16
YORUM EKLE