Türkiye ile Yunanistan anlaşmaya vardı

Türkiye ile Yunanistan anlaşmaya vardı ve böylelikle Doğu Akdeniz sorununda kritik seviye aşıldı.

harita_turkiye_yunanistan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğu Akdeniz’deki anlaşmazlığı çözmek için Türkiye ile Yunanistan 2016 senesinde sonlandırılan istikşafi görüşmelere yeniden dönmüştü. Hürriyet gazetesinden Yorgo Kirbaki İstanbul’da 61. turu yapılan ve 62. turu da geçen hafta Atina’da gerçekleştirilen İstikşafi görüşmeler neticesinde anlaşmaya varıldığını, Ankara ve Atina’nın Türk ve Yunan silahlı kuvvetlerinin harekât daireleri arasında uçtan uca “kırmızı telefon” olarak nitelendirilen doğrudan iletişim hattı kurma hususunda mutabık kaldı. Kırmızı hattın 24 saat açık tutulması kararlaştırıldı.

İki ülke, NATO’nun (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü), Doğu Akdeniz’de yaşanan “Oruç Reis” krizi sonrası kurduğu Ayrıştırma Usulleri Mekanizması kapsamında son derece önemli bir mutabakat sağladı. Yunanistan’ın gazetelerinden To Vima’ya göre Türkiye ve Yunanistan ordularının harekât daireleri arasında uçtan uca “kırmızı telefon” ismiyle anılan doğrudan iletişim hattı oluşturulması hususunda anlaştı. Söz konusu mutabakatın yaklaşık 2 hafta önce NATO Karargâhı’nda sağlandığına vurgu yapan To Vima gazetesi, doğrudan iletişim hattının ise 7 gün 24 saat açık tutulacağı bilgisini verdi.

Bu hat sayesinde olası kriz hâllerinde çözüme daha kolay ve hızlı kavuşulması ve sağlıklı iletişimin önünün açılması sağlanmış olurken, sahada Türkiye ile Yunanistan ordularının askerinin karşı karşıya gelme riskinin de önüne geçildi.

“Doğrudan İletişim Hattı” Yunan Bakan tarafından NATO’ya bildirildi

ANA (Atina Haber Ajansı) ise, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın geçtiğimiz cuma günü (19.03.2021) NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi yaptığını ve bu görüşme sırasında her iki ülkenin ordusunun harekât dairelerine doğrudan iletişim hattı hususunu da görüştüklerini bildirdi. ANA’nın haberinde, Dendias ile Stoltenberg arasındaki görüşmede Türkiye ile Yunanistan’ın vardıkları mutabakatın gündeme geldiği, Stoltenberg’in ise harekât daireleri arasında karşılıklı doğrudan iletişim hattının kurulmasının muhtemel gerilimleri gidermekte başarılı olacağına dair inancını ifade ettiği kaydedildi.

Miçotakis’ten açıklama

Diğer taraftan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye-Yunanistan ilişkileriyle Kıbrıs mevzusunun artık Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinden geçtiğini, bu duram gelinmesinin ise Yunan hükümetinin dış politikası başarısı olduğunu savundu. Kiriakos Miçotakis, To Vima gazetesine verdiği beyanatta, coğrafyanın Türkiye’yle beraber olabildiğince iyi komşuluk ilişkileri dairesinde yaşamalarına karar verdiğini, Yunan-Türk ilişkilerinin AB-Türkiye ilişkilerinden geçtiği bir kapsam oluşturduklarını ifade etti.