Türkiye sözünü tuttu, 48 günde inşa etti!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Arnavutluk'un Fier şehrinde 48 günde dikilen hastane, sistemin ve yönetim modelinin oturması için birkaç sene boyunca Türkler tarafından yönetilecek.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Arnavutluk’un Fier şehrinde 48 günde hastane yaptı.

70 bin metrekare alana oturan projenin, 13 bin metrekare alanını hastane binası kaplıyor.

Peyzaj çalışmalarına devam edilen hastanede, depreme mukavemetli malzeme ve yapılar kullanıldı.

Birkaç sene Türkiye kontrolünde olacak

Çelik konstrüksiyon olarak inşa edilen hastane iki katlı ve üç blok olarak inşa edildi. Hastanenin A ve C blokları acil servislerle donatılırken, B Blok laboratuvarlar ve cerrahi alanlar olarak dizayn edildi.

Hastane, doğru bir sistemin yerleşmesi için birkaç sene boyunca Türkiye tarafından yönetilecek, ardından bu süre boyunca Türk yetkililerle birlikte çalışacak olan yerel yönetime devredilecek.

70 milyon avro maliyetli

Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen personele emanet edilecek hastanenin maliyeti ise 70 milyon avro.

6 Ocak 2021 tarihinde Arnavutluk Başbakanı’nın yaptığı ziyarette çeşitli alanlarda iş birliği anlaşmalarına imzalar atılmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk’a “Fier kentinde hastane yapma” sözünü vermiş, üstelik 3 ay içinde bu hastanenin hazır duruma getirileceğini söylemişti.

İnşaat çalışmaları tamamlanan hastanenin kamulaştırma işlemlerinin de sona erdiği bildirildi.

Grup Toplantısı’nda değindi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Arnavutluk’ta yapılan hastane ile ilgili şunları söylemişti:

“Modern tıp cihazlarıyla dayalı döşeli hastaneler inşa ederek dünyaya sağlık alanında örnek olduk. Arnavutluk hastanelerimizi gördü ve bizden de hastane talep etti. 3 ay olarak söz vermiştik ama 48 gün dolmadan Arnavutluk’a acil durum hastanesini inşa ettik ve tamamladık. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’yı arayıp teşekkürlerini iletmişler. Gördüğünüz gibi Türkiye sadece kendi kendine yeten değil, herkese ulaşmanın çabasında olduk.”