Türkmen kimyacıları, Garabogazgol kaynaklarının bütünleşik gelişimi üzerine bir fizibilite çalışması geliştirdi

Türkmenistan Bilimler Akademisi Kimya Enstitüsü'nden bilim adamları, Garabogazgöl Koyu'ndaki maden zenginliğinin entegre gelişimi üzerine bir fizibilite

Türkmen kimyacıları, Garabogazgol kaynaklarının bütünleşik gelişimi üzerine bir fizibilite çalışması geliştirdi
Türkmenistan Bilimler Akademisi Kimya Enstitüsü'nden bilim adamları, Garabogazgöl Koyu'ndaki maden zenginliğinin entegre gelişimi üzerine bir fizibilite çalışması geliştirdiler. Devlet Endişesi Turkmenhimiya tarafından başlatılan projede, susuz sodyum sülfat, magnezyum sülfat (epsomit) ve magnezyum klorür (bischofit) üretecek olan Garabogassülfat temelinde üç yeni atölye yapımı öngörülüyor. Yeni üretimin kapasitesi yılda 350 bin tondan fazla mineral hammadde olacak.

Garabogazgol Koyu, hidromineral hammaddelerinin eşsiz bir kilerdir. Suyunun kimyasal bileşimi, glüten tuzunun (mirabilit) içeriğinin yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Yirminci yüzyıl boyunca gerçekleştirilen en zengin doğal laboratuvarın kapsamlı çalışmaları sonucunda, gömülü körfezli brinlerin en çeşitli endüstriyel ürünleri üretmek için yaygın olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı.

80 yıldan fazla bir süredir körfezde ondan fazla tip kimyasal hammadde çıkarıldı. Bununla birlikte, bilim adamları, Garabogazgol'ün maden kaynaklarının daha kapsamlı bir şekilde çıkarılmasının kimya endüstrisinin çeşitlendirilmesine ve yeni bir sanayi yönü - hidrometalurji oluşumuna katkıda bulunacağına inanmaktadır. Bu, bitmiş ürünlerin yanı sıra çok çeşitli üretim bileşenlerinin ithalatını azaltacak ve ülkenin ihracat potansiyelini artıracaktır.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 08:48
YORUM EKLE