Türkmenabat Uluslararası Havalimanı, yolcu ve yük planını gereğinden fazla dolduruyor

Türkmenabat uluslararası havalimanının hizmete alınmasından bu yana, saatte 500 yolcu kapasiteli bir yıl geçti. 26 Şubat 2018 tarihinde yapılan açıl

Türkmenabat Uluslararası Havalimanı, yolcu ve yük planını gereğinden fazla dolduruyor
Türkmenabat uluslararası havalimanının hizmete alınmasından bu yana, saatte 500 yolcu kapasiteli bir yıl geçti. 26 Şubat 2018 tarihinde yapılan açılış törenine Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov katıldı.

Yeni havalimanı, Airbus A380 ve kargo An-225 (“Mriya”) dahil olmak üzere her türlü uçağı alabiliyor. Büyük bir yıldız şeklinde bir kaplamaya sahip olan havaalanının yolcu terminalinin mimari uygulamasının benzersizliği, Guinness Rekorlar Kitabı'na dahil edilmekle işaretlenmiştir.

Faaliyetlerinin ilk yıldönümü olan havaalanı kompleksi çalışanları yüksek işçilik başarılarıyla bir araya geldi. Geçen yıl, hava limanından 213 bin yolcu gönderilmesi planlanıyordu ve bu rakam aslında çeyrek milyondan fazla yolcuyu aştı. Posta ve kargo taşımacılığı planı yüzde 175 oranında yerine getirildi. 2019 Ocak-Şubat ayındaki göstergeler de olumlu bir büyüme eğilimine işaret ediyor.

Türkmenabat havaalanından Aşkabat, Türkmenbaşı, Daşoguz uçuşları var. Uçak bileti gişeleri Lebap velayat'ın bir çok bölgesinde açıldı. Halen, Türkmenabat'tan Çin, Türkiye ve diğer ülkelere uluslararası uçuşların açılması konusu halledilmektedir.

Yüksek düzeyde uçuş güvenliği, yolcu hizmetleri ve verimli personel çalışması için uluslararası havaalanında konforlu koşullar yaratılmıştır. Şimdi hava limanının yakınında inşa edilen yeni modern konut kompleksinde, her biri 32 aile için tasarlanmış olan havayolu işçileri için 4 katlı iki ev inşa ediliyor.
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 17:20
YORUM EKLE