Türkmenbaşı-Kazakistan otoban projesi ve Garabogazgol Körfezi üzerindeki köprü tamamlandı

5 Nisan Hükümeti toplantısında, Türkmenbaşı-Garabogaz-Kazakistan karayolunun inşası ve Garabogazgol Körfezi'ndeki yeni köprü inşaatı hakkında bil

Türkmenbaşı-Kazakistan otoban projesi ve Garabogazgol Körfezi üzerindeki köprü tamamlandı
5 Nisan Hükümeti toplantısında, Türkmenbaşı-Garabogaz-Kazakistan karayolunun inşası ve Garabogazgol Körfezi'ndeki yeni köprü inşaatı hakkında bilgiler verildi.

Başbakan Yardımcısı D.Amangeldiev 'e göre, Türkmenbaşı kentinden Kazakistan sınırına kadar uzanan karayolu boyunca 22.5 metre genişliğinde iki yönlü bir yol yapılacak, 225 kilometre uzunluğunda ve buna bağlı altyapı tesisleri inşa edilecek. Garabogazgöl Koyu boyunca 354 metre uzunluğunda ve 21 metre genişliğinde bir köprü inşa edilmesi planlanmaktadır.

Karayolu ve Türkmen-Kazak sınırına giden köprü inşaatı, ciroyu, yolcu hacmini ve ülkenin batı ve kuzey bölgeleri ile komşu ülkeler arasındaki trafik akışını artıracaktır. Türkmen liderine bu nesnelerin tasarım eskizleri sunuldu.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı, ülkede en karmaşık mühendislik yapılarının düzinelerce yapıldığını, modern ve oldukça verimli bir ulaşım altyapısının oluşumunda büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Devlet başkanı Ashgabat-Türkmenbaşı yüksek hızlı otobanının yapım aşamasında olan uluslararası standartlara tam olarak uyması ve ülkemizin bir ulaşım ve transit koridoru olarak rolünün güçlendirilmesine katkıda bulunmalarını sağlamak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Dünya toplumundan geniş destek alan Türkmenistan'ın girişimleri, devletlerarası ticaretin, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerin geliştirilmesinde önemli olan bu alandaki etkileşimi yoğunlaştırmayı hedefliyor. Hazar bölgesinin dünya ekonomik ilişkiler sistemine entegrasyonunu kolaylaştırarak, Türkmenistan tarafından Büyük İpek Yolu'nu canlandırmak için yürütülen projeler bu alanda uluslararası işbirliği için yeni umutlar yaratmaktadır.

Türkmen lideri, ülkemizin “açık kapılar” ve iyi komşuluk politikasına sahip olduğunu ve bölge ve dünya ülkeleri için bir ulaşım ve geçiş koridoru oluşturmak için pratik adımlar attığını belirterek, bu otoyolun multimodal bir otoyol olması gerektiğini vurguladı.

Bu temelde, köprü ve tedarik hatlarının inşası bitmiş ürünlerin karayoluyla taşınmasında ve Garabogaz’ın muazzam servetinin geliştirilmesinde büyük rol oynayacaktır. Bu bağlamda, yeni otoyolun bir kolunun Uluslararası Türkmenbaşı Limanı'na ulaşması gerektiği vurgulandı.

Bu rotanın yapımı ile Kazakistan sınırına dahil olmak üzere otoban projesini tamamlamak için Başbakan Yardımcısı'na özel talimatlar verildi. Cumhurbaşkanı, iki devleti birbirine bağlayan bir otoyolun inşa edilmesinin halklarımızı bir araya getireceğini ve dostane ilişkilerin yoğunlaşmasına katkıda bulunacağını belirtti.

Devlet başkanı, bu projelerin tam bir teknik uzmanlığını ve çevresel açıdan kapsamlı bir analiz sunmayı talep etti ve ayrıca ilgili sanayilerle birlikte yolların inşası için özel bir yapının oluşturulması için öneriler hazırlama ve Bakanlar Kuruluna sunma talimatı verdi.
Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 22:33
YORUM EKLE