Türkmenistan, Afganistan'da bir doğalgaz boru hattı inşa edilmesinin ülkede barışa katkı sağlayacağına inanıyor

Aşgabat, Afganistan'daki Afganistan'daki barışçıl bir yerleşim için "Türkmenistan - Afganistan - Pakistan" gaz boru hattının inşasının önemli oldu

Türkmenistan, Afganistan'da bir doğalgaz boru hattı inşa edilmesinin ülkede barışa katkı sağlayacağına inanıyor
Aşgabat, Afganistan'daki Afganistan'daki barışçıl bir yerleşim için "Türkmenistan - Afganistan - Pakistan" gaz boru hattının inşasının önemli olduğuna inanıyor.

Orta Asya Diyaloğu'nun Afganistan'ın Semerkant'a katılımı ile ilk bakanlık toplantısında böyle bir görüş, Başbakan Yardımcısı ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Rashid Meredov tarafından dile getirildi.

Tassi, "TAPI projesi Afganistan'da istikrarı korumak için gerçek ön koşullar yaratacak, yalnızca Afganistan'da 12.000 iş yaratacak ve devlet hazinesine yıllık yaklaşık 1 milyar dolar gelir sağlayacak." Dedi.

13 Ocak'ta başlayan Samarkand toplantısının katılımcıları, ulaşım, lojistik ve sanayi, enerji, ilaç, ilaç ve aynı zamanda kültür, bilim, eğitim ve turizm alanlarındaki etkileşime yatırım, yenilik ve teknolojilerin çekilmesinde umut verici işbirliği alanlarını tartışıyorlar.

Semerkand'daki foruma Sushma Svaraj, Kırgızistan - Chingiz Aidarbekov, Tacikistan - Sirojiddin Muhriddin, Türkmenistan - Rashid Meredov, Özbekistan - Abdulaziz Kamilov, Kazakistan - Beybut Atamkulov ve Afganistan - Salahuddin Rabbani katılıyor. Forumun sonuçlarına uyarak ortak bir bildiri kabul edilmesi bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 17:08
YORUM EKLE