Türkmenistan aktif olarak yeni uluslararası enerji ticareti biçimleri geliştiriyor

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, 20 Mart'ta düzenlenen dijital video iletişimiyle ilgili bir çalışma toplantısında, Türkmenistan'ın Onuncu Ul

Türkmenistan aktif olarak yeni uluslararası enerji ticareti biçimleri geliştiriyor
Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, 20 Mart'ta düzenlenen dijital video iletişimiyle ilgili bir çalışma toplantısında, Türkmenistan'ın Onuncu Uluslararası Gaz Kongresi Hazırlıkları raporunu duyduktan sonra, “Bu geleneksel uzmanlık forumunun, yakıt ve enerji sektörüyle ilgilenen tüm yabancı ortaklarla karşılıklı yararlı işbirliğini daha da geliştirmeyi hedeflediğini belirtti. ".

Devlet başkanı, Türkmenistan'ın sektörel altyapıyı kapsamlı bir şekilde yükseltme, enerji kaynaklarını dünya pazarlarına getirme yollarını çeşitlendirme, gaz kimya endüstrisi de dahil olmak üzere işleme endüstrisinin kapasitesini güçlendirme ve yüksek kalitede rekabetçi ürünlerin üretimini artırma stratejisini uyguladığını vurguladı.

Toplantıda Türkmen lideri, petrol ve doğal gaz kompleksinin liderliğine birçok önemli talimat verdi. Özellikle, “en iyi uygulamaların paylaşılması, önde gelen küresel finans ve petrol ve gaz şirketleri ile verimli ilişkilerin geliştirilmesi için etkili bir platform haline getirilmesi amaçlanan 10. Uluslararası Gaz Kongresinin düzenlenmesi ve düzenlenmesi” talimatı verildi.

Halen, 21-22 Mayıs tarihlerinde Avaza Ulusal Turizm Bölgesinde düzenlenecek olan yıldönümü forumunun organizatörleri aktif olarak Uluslararası Gaz Kongresi için hazırlanıyorlar.

Gelecek aylar boyunca dünyanın en büyük şirketlerinin gezegenin en önemli olaylarına katı bir katılım programı olduğu bilinmektedir. Ancak, Uluslararası Kongrenin, Türkmenistan gaz endüstrisinin olanaklarına adanmış tarihinin kesin olmasına rağmen, Exxon Mobil, Shell, PJSC gibi küresel enerji pazarında bu kadar güçlü oyuncular açılmasından sadece iki ay önce biliniyordu. Gazprom, Petronas, CNPC, Hyundai, Kawasaki, NAPECO, Vitol, Ejderha Yağı, ENI, Gömülü Hill, LG, Gaffney, Cline & Associates »Ve diğerleri diğerleri ise Avazin forumunu iş takvimine dönüştürdü. Bu eksik katılımcı listesi, küresel enerji sektörünün Türkmenistan'da büyüyen gaz piyasasına gösterdiği yoğun ilginin parlak bir kanıtıdır.

Ve bu şaşırtıcı değil, çünkü Türkmenistan dünyada 50 trilyon metreküpten daha fazla tahmin edilen doğal gaz rezervlerinde dördüncü sırada yer alıyor. Olumlu jeo-ekonomik konumu ve hidrokarbonca zengin yüzey altı kaynakları nedeniyle, ülke mevcut ve ümit vaat eden alanlarda gaz ihracatını arttırma konusunda çok büyük bir potansiyele sahiptir.

Halen, Türkmen devleti Orta ve Güneydoğu Asya bölgesindeki "mavi yakıt" ana tedarikçilerinden biridir. Bunun bir örneği, binlerce yıldır Avrasya kıtasının halklarını birbirine bağlayan Büyük İpek Yolu'nu yeniden inşa etme fikrinin somutlaştırıldığı uluslararası gaz boru hattı Türkmenistan-Çin'dir.

Stratejik açıdan önemli olan bir diğer proje ise Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) gaz boru hattıdır. Halen boru hattının 214 kilometrelik Türkmen bölümünün inşaatı tamamlanmakta, Afganistan ve Pakistan'da pratik çalışmalar yürütülmektedir. TAPI enerji otoyolunun 1.840 kilometreden daha uzun bir süre boyunca işletime alınmasından sonra yılda 33 milyar metreküp Türkmen doğalgaz temini mümkün olacak. Bu iddialı projenin uygulanması, büyük bir bölgenin ekonomik kalkınmasına, sosyal ve insani sorunların çözümüne katkıda bulunmak, barışı ve istikrarı güçlendirmek için güçlü bir ivme verecektir.

Gaffney, Cline & Associates (2005) tarafından yapılan bağımsız bir denetime göre, dünyanın en büyük gaz alanı Galkynysh'in aktif sanayi gelişimi devam etmekte, Yashlar ve Garakel alanları ile birlikte rezervlerinin 27 trilyon metreküp doğalgaz olarak tahmin edildiği tahmin edilmektedir. Büyük Britanya).

Yılda 30 milyar metreküp pazarlanabilir gaz üretilmesine imkan veren bir tesis kompleksi devreye alındı ​​ve TAPI boru hattına mavi yakıt sağlamak üzere aynı kapasitede benzer komplekslerin inşa edilmesi planlandı.

Türkmenistan'ın kara ve deniz bölgeleri, yeni hidrokarbon birikintileri bulma açısından ilgi çekmektedir. Derin (7 km'ye kadar) yatakları keşfetmeyi amaçlayan üretim alanlarında jeolojik araştırmalar başlatılmıştır. Özellikle ülkenin batısındaki Goturdepe sahasında modern ekipman ve yazılım kullanımı ile 3B olarak sismik yüzey araştırmaları yapılmıştır.

Sonraki 3D sismik araştırmalar 345 kilometrekare kapsayacak Barsagelmez alanı. Ek olarak, Daria bölgesinde 2B yöntemiyle sismik yüzey araştırması yapılmıştır ve bu 874 kilometredir. Bir örnek olarak, mevcut faaliyeti teyit ederek, "Kuzey Goturdepe" nin yeni bir petrol sahasının 4 bin metreden daha derin bir derinlikte keşfedildiğini söyleyebiliriz.

Devlet Endişesi "Türkmennebit" uzmanları Hazar Denizi kıyısındaki "Uzynad" bölümünde bir kuyuya - 7.150 metre - bir kuyu açtılar. Jeofizik çalışmaların sonuçları ve 6.689-6.695 metre derinlikte testler sırasında yapılan kayıt çalışmaları sonucunda, endüstriyel bir "mavi yakıt" ve yağ akışı elde edildi. Ön tahminlere göre, kuyu verimliliği günde 120 bin metreküp doğal gaz ve 125 ton yağdır.

Amu Darya'nın sağ yakasında, Merkez Karakum'da, Türkmen sektöründe ve Hazar Denizi kıyı bölgesinde ümit vaat eden petrol ve doğal gaz sahaları geliştiriliyor.

Günümüzde uzmanlar, Hazar Denizi'ndeki Türkmen sektörünün rezervlerini 12,1 milyar ton petrol ve yoğuşmanın yanı sıra 6,1 trilyon metreküp gaz olarak tahmin ediyor. Burada Makhtumkuli, Diyarbekir ve Garagol Deniz gibi mevduatlar pilot üretimde devreye almaya hazır.

Genel olarak, Türkmenistan bölgesinde yaklaşık iki yüz alan keşfedilmiş, derin sondaj için yüzlerce muhtemel petrol ve gaz yapısı hazırlanmıştır. Ülkenin orta ve kuzey bölgelerinin Jurassic öncesi yataklarının petrol ve gaz potansiyeli araştırması başlıyor. Güneybatı Türkmenistan'da derin deniz kaynaklarının aranması ve araştırılması.

Hammadde temini ile sınırlı olmayan ülkemiz, yakıt ve enerji kompleksini, hidrokarbonların derin işlenmesi ve katma değeri yüksek küresel rekabete dayanan ürünlerin üretimine odaklamaktadır.

Başkan Gurbanguly Berdimuhamedov'un belirttiği gibi: “Petrol ve gaz sektörünü çeşitlendirmeye, yeni ve modern üretim tesislerinin oluşturulmasıyla altyapısını genişletmeye odaklanıyoruz. Bu açıdan önceliğimiz, doğal gazın işlenmesi ve yeni tür ürünlerin piyasaya sürülmesidir. Bu doğrultuda, Türkmenistan'ın yakıt ve enerji kompleksinde büyük adımlar atılıyor ”dedi.

Böylece, Ahal velayat'ta, Ovadandepe'de doğal gazdan benzin üretimi için bir tesis inşa edildi. Komisyonun 2019 yazında yapılması planlanıyor. En son donanıma sahip tesis, yılda 1 milyar 782 milyon metreküp doğal gaz işleyecek ve Euro-5 standardının en yüksek çevresel gereksinimlerini karşılayan 600 bin ton A-92 benzin üretecek.

Planlar arasında Ovadandepe'de bir başka sentetik benzin tesisinin inşası yer alıyor ve yabancı yatırımcılar, bu projeye katılma isteklerini çoktan dile getirmişlerdir, bunun gibi avantajları, Türkmen gaz kimyası alanında olduğu gibi, düşük fiyatlarla yüksek üretim verimliliği ve büyük miktarda yerel hammadde kaynaklarıdır.

Aynı Ovadandepe ilçesinde, bir metalurjik tesiste, petrol kokundan endüstriyel grafit üretimi olasılığı araştırıldı.

Türkmenistan'ın gaz işleme endüstrisinin daha da geliştirilmesi için ümit vaat eden alanlar arasında, büyük ölçekli polimer üretim tesislerinin oluşturulması var.

Bunun başlangıcı, Türkmenbaşi petrol rafinerileri kompleksinde, petrol rafinerisinde üretilen ilişkili gazdan polipropilen üretimi için tesislerin inşasına başlandı.

Güçlü bir hammadde temeli, taşımacılık ve diğer altyapıların varlığı, Ekim 2018’de hizmete giren büyük bir gaz ve kimyasal kompleksinin yeri olarak Balkan velayatının Kiyanly yerleşiminin seçilmesine yol açtı.

Yeni kompleksin üretim kapasitesi, yılda 5 milyar metreküp doğal gazın işlenmesini mümkün kılarak 386 bin ton yüksek yoğunluklu polietilen, 81 bin ton polipropilen ve diğer değerli ürünler üretmeyi ve üretimde 4.5 milyar metreküp satılabilir gaz üretmeyi mümkün kılıyor.

Aynı köyde Kiyanly, 200 bin ton doğrusal düşük yoğunluklu polietilen, 390 bin ton polipropilen, 100 bin ton polivinil klorür, 10 bin ton sıvı klor, 82 bin ton kostik soda ve 10 bin ton hidroklorik asit üretimi için bir başka gaz-kimyasal kompleks inşa etmeyi planlıyor yıl. Yıllık 1.5 milyar metreküp doğal gaz ve 117 bin ton satılabilir tuz işlenecek.

Ayrıca Lebap velayat'taki Bagadzh yatağında doğal gazın işlenmesi ve sıvılaştırılmış gaz üretimi ve bu bazda yılda 60 bin ton stiren-bütadien kauçuğu ve 25 bin ton polistiren kapasiteli bir gaz-kimya kompleksi inşa edilmesi planının yeniden yapılması planlanmaktadır.

Bu da Devlet Endişesi Türkmengaz'ın önümüzdeki on yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığı projelerin sadece küçük bir kısmı.

Uzmanlara göre, 2030 yılına kadar ülkede benzin A-95 ve dizel yakıt talebi iki katına çıkacak. Bu temelde, Türkmenbaşı petrol rafinerisi kompleksi ve Seidi rafinerisinin kapasitesini daha da genişletmek ve “hafif ürünlerin” üretiminde artışa yol açacak olan petrol rafinerisinin derinliğini artırmak için bir takım önlemler geliştirilmiştir.

Bununla birlikte, polistiren ve kauçuk üretimi için gerekli olan benzen üretimi için tesisin teknik ve ekonomik uygulanabilirliği incelenmektedir. Benzen geri kazanım tesislerinin inşası, Türkmen petrokimya sahiplerinin ülkeye kendi Euro-5 uyumlu benzinlerini tam olarak tedarik etmelerini ve yüksek kalitede sentetik yağ üretimine başlamasını sağlayacaktır.

Yakın gelecekte, Türkmenistan doğrusal düşük yoğunluklu polietilen, polipropilen, polivinil asetat, polivinil klorür, metanol, sıvı klor, sodyum sülfat, vb. Dahil olmak üzere gaz kimyasal ürünlerinin üretimini genişletmeyi amaçlayan birkaç proje daha uygulamayı planlamaktadır.

Dolayısıyla, daha derin ve daha karmaşık bir doğal gaz işlenmesi üzerine bahis yapan Türkmenistan, küresel enerji pazarındaki en büyük enerji taşıyıcı tedarikçisi olarak konumunu sağlamlaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda, enerji ihracatının meta yapısının çeşitlendirilmesi ve yeni formların aktif gelişmesi nedeniyle bunun üzerindeki varlığını niteliksel olarak değiştirmiştir. uluslararası enerji işletmesi.

2030 yılına kadar petrol ve gaz endüstrisinin gelişimi için program, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile küresel ve bölgesel düzeylerde yakından bağlantılı olduğu ülkenin enerji güvenliğini sağlamakla ilgili olan sanayinin üretim kapasitesini daha da arttırmaya yönelik önlemlerin uygulanmasını sağlar.

En çevre dostu enerji kaynağı olan doğal gazın değeri giderek daha fazla önem kazanıyor. Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için dünya karbon emisyonlarını ciddi şekilde azaltmalı. Bu, ülkelerin çok fazla enerjiye ihtiyaç duyması nedeniyle fosil yakıtların kullanımından tamamen vazgeçilmesi anlamına gelmemektedir. Çevresel gereklilikler, Türkmenistan'ın yakıt ve enerji kompleksinin enerji dönüşümünü belirleyen önemli bir faktördür.

Ve yakın gelecekte küresel çapta emisyonların azaltılmasında yapılabilecek en büyük katkı, yakıldığında, yakıldığında petrol ve kömür yakmaktan çok daha az zararlı madde bırakan doğal gazın rolünü arttırmaya devam etmektir.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 23:01
YORUM EKLE