Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı

Dijital video iletişimiyle ilgili Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, devlet politikasıyla ilgili mevcut sorunları tartıştıran ve bir dizi belgeyi

Türkmenistan Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı
Dijital video iletişimiyle ilgili Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, devlet politikasıyla ilgili mevcut sorunları tartıştıran ve bir dizi belgeyi kabul eden Bakanlar Kurulu bir toplantı yaptı.

Gündemi açıkladıktan sonra, Cumhurbaşkanı Dışişleri Bakanı Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı R. Meredov'a, 24-28 Mart tarihlerinde, Türkmen tarafı Khyakim’in Türkmen tarafı başkanlığındaki milletvekilliği çalışmalarından bir ziyareti rapor eden Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanı R. Meredov’a verdi. Toplantı ve müzakerelerin yapıldığı Japonya'ya, Ahal velayat Serdar Berdymukhamedov ikili belgeler imzaladı.

Bildirildiği üzere, çalışma grubunun Türkmen-Japon ekonomik işbirliği konulu toplantısı sırasında, petrol ve gaz ve kimya sanayilerinde işbirliğine ilişkin çok çeşitli konular ele alındı. Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC), İhracat ve Yatırım Sigortaları Ajansı (NEXI) temsilcileri, büyük Japon şirketlerine katıldı. Özellikle, Galkynysh gaz sahasının ve diğer ilgili ortak projelerin geliştirilmesi için bir proje üzerinde görüşmeler yapılmıştır.

Toplantıda, ilgili anlaşmalara varıldı, 22 Ekim 2018'de iki hükümet arasında imzalanan ekonomik işbirliğine ilişkin Yol Haritasının uygulanması analiz edildi.

Japon tarafından Türkmen-Japon Ekonomik İşbirliği Komitesi başkanı ve Japon tarafıyla ve bu Komite üyeleri ile ülkemizde uygulanması planlanan projelere tam destek verdiğini ve potansiyel projeler üzerinde yeni yönlerde çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti. Bu bağlamda, 23-24 Mayıs tarihleri ​​arasında Aşkabat'ta planlanan söz konusu Komitenin 13. toplantısına yönelik ciddi hazırlıkların önemi vurgulanmıştır.

Ayrıca, devlet başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un talimatlarını yerine getiren Türkmen heyeti üyeleri, petrol ve gaz sektöründe uzmanlaşmış Japon şirketlerinin temsilcileriyle görüşmelerde bulundu. Özellikle, Kawasaki başkanı, Ovadandepe'de (Ahal eyaletinde) inşa edilmiş doğal gazdan sentetik benzin üretimi için bir tesisin işletilmesine yönelik kapsamlı hazırlığın yanı sıra bu girişimin ikinci aşamasının inşası için ilgili önerileri tartıştı.

“Sojitz” şirketi ile yapılan görüşmeler, mağazanın Türkmenabat kimyasal tesisinde fosfatlı gübrelerin üretimine yönelik projesiyle ilgiliydi. Türkmenistan'da yeni bir amonyak ve karbamid tesisinin geliştirilmesi için öneriler Mitsubishi ile tartışıldı.

Petrol ve gaz ve kimyasal ürünlerin satışı ve ihracatı üzerine Itochu, Highchem, Sumitomo, Mitsubishi, Sojitz şirketleri ile ayrı toplantılar yapıldı.

Yukarıdaki toplantıların ardından aşağıdaki ikili belgeler imzalanmıştır: Galkynysh gaz sahasının geliştirilmesine ilişkin Toplantı Tutanağı; Sumitomo ile Devlet Konusunda Türkmengaz Arasında Mutabakat Muhtırası; 22 Ekim 2018'de Devlet Endişesi ile "Türkmenhimiıa" ile "Sojitz Corporation" arasında imzalanan fosfatlı gübrelerin üretimi için bir atölye inşaatı çerçeve anlaşmasına ek olarak.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un reformuna özel önem veren tarım ve su yönetimindeki kilit konularda, Japonya Çevre Bakan Yardımcısı ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı Genel Müdürü ile toplantılar yapıldı. İleri teknolojilerin kullanılması ve Japon ortakların çamur akışını önleme deneyimleri ve insan yerleşimlerinden çıkarılması konuları ele alındı.

Su arıtma teknolojileri alanında işbirliğine ilgi duyan Marubeni, Sojitz, Itochu, Komatsu gibi şirketlerin başkanları ile ayrı toplantılar düzenlendi. Bununla birlikte, ilgili ortak projeyi gerçekleştirmek için, Japon tarafı ile Komatsu markasının hafriyat makineleri temini Anlaşmasının aşamalı olarak uygulanması konusunda görüşmeler yapılmıştır. Toplantıların ardından, yukarıdaki ekipmanın alımı ile ilgili bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Finans ve bankacılık sektöründe işbirliğinin geliştirilmesi bağlamında, Japon tarafındaki Türkmen-Japon Ekonomi Komitesi temsilcileri ve temsilcileri ile görüşmeler yapılmıştır.

Özellikle Ekim 2018’de Türkmenistan Heyeti’nin Yükselen Güneş Ülkesi’ne ziyareti sırasında yapılan anlaşmaları uygulamak için, özellikle su ve otomotiv sektöründeki projelerle ilgili nihai belgeleri imzalamak üzere, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile istişarelerde bulundu. ), İhracat ve Yatırım Sigortası Ajansı (NEXI).

Ziyaret sırasında, ulaşım alanında Türkmen-Japon ortaklığının geliştirilmesine yönelik toplantılar düzenlendi. Bu sebeple, iki ülke arasında doğrudan hava iletişimi kurma ve Japon yapımı Türk otomobillerine araç tedarikinin sağlanması ile ilgili görüşmelerde, Japonya Ulaştırma, Altyapı, İletişim ve Turizm Bakanlığı Sivil Havacılık Bürosu Direktörü, Seyahat Acentaları Birliği Başkanı ve Sumitomo Genel Müdürü ile görüşmelerde bulundu.

Taşımacılık alanında işbirliğine ilişkin şu ikili belgeler imzalandı: Turizm ve ulaştırma alanındaki işbirliğini daha da güçlendirmek için Japonya Seyahat Acentaları Birliği ile toplantı tutanakları; "Sumitomo Corporation" şirketi ile müzakere tutanakları.

Türkmenistan heyetinin Yükselen Güneş Ülkesi'ne yaptığı çalışma ziyaretinde, devletin ve hükümetin resmi temsilcileriyle, özellikle de Japonya Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı ile ayrı ayrı toplantılar yapıldı. Vurgulandığı gibi, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un ekonomik politikasını destekleyen Japon tarafı, iş yapılarının ve finansal kurumlarının hazır olduğunu onaylar ve karşılıklı olarak yararlı ortaklıklar geliştirir.

Toplantının özel bir konusu, parlamentolar arasındaki etkileşimi güçlendirmek, parlamentolar arası dostluk grupları çerçevesinde temaslar kurmaktı. Aynı zamanda, ikili kültürel ve insani ilişkilerin önemine dikkat çekildi.

Japonya Dışişleri Bakanlığı Türkmen heyeti toplantısında, siyasi-diplomatik alanda Türkmen-Japon ilişkilerinin gelişmesiyle ilgili konular tartışıldı. Aynı zamanda, yapıcı ortaklığın saygın uluslararası kuruluşlar, başta BM olmak üzere “Orta Asya + Japonya” Diyaloğu biçimindeki önemi vurgulandı.

Başta kentsel planlama, rasyonel ve dikkatli su kullanımı ile ilgili çeşitli işbirliği alanlarına ilişkin görüş alışverişi, Tokyo şehri valisi ile yapılan görüşmede gerçekleşti.

Ayrıca, Türkmenistan delegasyonu, Tendo kentinin belediye başkanıyla bir toplantı yaptı; burada, özellikle tarım alanında yeni yönlerine giren, verimli Türkmen-Japon işbirliğini geliştirme konularını ele aldılar. Türkmen tarafı, Tendo ve ülkemizden bir şehir arasında kardeş şehir ilişkileri kurma önerisini dile getirdi.

Tarımsal sanayi sektöründe Ahal ili Türkmenistan ile işbirliği için beklentilerin değerlendirilmesinin uygunluğu da dile getirildi. Bu önerileri tam olarak destekledikten sonra, Tendo belediye başkanı uzmanlar düzeyinde mümkün olan en erken gelişmeleri istedi.

26-28 Mart tarihlerinde Japon başkentinde, “Tokyo Uluslararası Forumu” Fuar Merkezi'nde, ülkemizde üretilen tekstil ve hazır giyim ürünlerinin sunulduğu geniş bir yelpazenin dikkatini çeken uluslararası bir sergi olan “Jitac European Textile Fair Spring 2019” fuarının düzenlendiği kaydedildi. ziyaretçi var.

Böylece, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un talimatı üzerine düzenlenen Türkmen heyetinin Japonya ziyareti 22 toplantı, müzakere ve 7 ikili belgenin imzalanmasıyla sonuçlandı.

Aynı zamanda, Türkmenistan temsilcileri, sanayi ve tarım alanlarıyla ilgili 10 üretim tesisini tanıdılar. Bunların arasında, Nissan ve Toyota markalarının araba üretimi için olan fabrikalar ve Komatsu ekipmanı, bir su arıtma tesisi, bir atık arıtma tesisi, bir sığır yetiştirme işletmesi, bir sera var.

Halen, Türkmenistan temsilcileri Tokyo’dadır ve spor, eğitim ve tarım alanlarında işbirliğini genişletmek üzere istişarelerde bulunmak üzere Japonya'nın başkentine gönderilmektedir.

Raporun özetinde, devlet başkanı Türkmenistan'ın önemli ve güvenilir bir iş ortağı olan Japonya ile çok yönlü bir işbirliğinin kurulmasının Asya-Pasifik bölgesi ülkeleriyle yapıcı bir diyalog geliştirme bağlamında önceliklerinden biri olduğunu vurguladı.

Temayı devam ettiren Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, son yıllarda geleneksel olarak dost devletler arası ilişkilerin niteliksel olarak yeni bir düzeye ulaştığı yönündeki memnuniyeti ile dikkat çekti. Ayrıca, Türkmen heyetinin Yükselen Güneş Ülkesi'ne yaptığı ziyaretin sonuçlarında belirgin bir onay buldu.

Çeşitli alanlarda ikili ilişkilerin yanı sıra, çok yönlü bir formatta, yetkili uluslararası ve bölgesel örgüt ve yapılar çerçevesinde ve özellikle “Orta Asya + Japonya” Diyaloğu çerçevesinde işbirliği güçlendirilmektedir. Dinamik, düzenli doğa, partilerin daha fazla destek ve cesaretlendirmek istediği parlamentolar arası düzeydeki temaslarda doğaldır.

Bu konuda konuşan devlet başkanı, sanayi sektöründe de dahil olmak üzere, ekonomik alanda karşılıklı yarar sağlayan Türkmen-Japon işbirliğini, verimli iş bağlantılarını ve yatırım faaliyetlerini geliştirmek, yeni gelecek vaat eden ortak projeleri hayata geçirmek için mevcut ekonomik potansiyeli ortaya koyma ihtiyacına dikkat çekti. .

Bu nedenle, önde gelen Japon firmalarının katılımıyla, gaz kimya endüstrisinde bir dizi büyük altyapı projesi uygulanmıştır. Bunların arasında 2014 yılında görevlendirilen Mary'deki amonyak ve karbamid bitkilerinin kompleksi ile geçen yıl Balkan velayat'ta görevlendirilen Garabogazkarbamid bitkisi ve Kiyanly'deki polimer gaz ve kimyasal kompleksinin de bulunduğu belirtildi, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdymukhamedov.

Enerji sektöründe, kimya endüstrisinde yeni ortak girişimler oluşturmak için çabaların başarılı bir şekilde eklenmesi için büyük fırsatlar var. Burada, üretken işbirliğinin somut bir örneği, bir tesisin Akhal velayat'ında, doğal gazdan yüksek kalitede sentetik yakıt - benzin üretimi için yapılan yapıdır.

Sanayileşmeye başlamış olan Türkmenistan’ın, en son yüksek performans ve çevre dostu teknolojiler, ileri gelişmeler ve bilgi birikimi temelinde faaliyet gösteren ileri teknoloji endüstrileri yaratmaya odaklanmaya devam etmek istediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, Japon ortaklarının bu yöndeki tecrübesini daha fazla incelemekten yana.

Modern gerçekliklerin ışığında, ulaştırma ve lojistik sektörü, iletişim ve telekomünikasyon da ilgili işbirliği vektörleri olarak görülmektedir.

Tabii ki devletlerarası ilişkilerin ayrılmaz bir parçası da insani bir unsur. Aynı zamanda, ikili bilimsel ve eğitimsel temasların derinleşmesine çok dikkat edilmektedir. Burada, Oğuzhan Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi ve Aşgabat'ta 2016 yılında açılan uzman ortaokul, ilerici etkileşimin en açıklayıcı örnekleri arasındadır.Program, Japonca'nın yanı sıra, iki ülkenin daha yüksek eğitim kurumları arasında kurulan doğrudan bağlantılar arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı ayrıca, ortak yaratıcı eylemler organize etme uygulamasının devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, her iki ülkenin halklarının özgün ulusal gelenekleri olan zengin kültür ve sanat ile tanışma fırsatını yakaladı.

Gelecek vaat eden bir etkileşim alanı, dünyanın dört bir yanından seyahat edenlerin Türkmenistan'a ilgisinin artması, eşsiz tarihi ve kültürel anıtları ve doğal atraksiyonları gibi birçok faktörün neden olduğu turizmdir.

Yukarıdakileri özetleyen devlet başkanı, etkileyici potansiyel ve somut önerilerle desteklenen karşılıklı iyi niyet ve karşılıklı çıkarın ve sağlam bir düzenleyici çerçevenin, spektrumdaki ikili ortaklığın sistematik olarak genişlemesi için güvenilir bir platform sağladığını vurguladı.

Bu bağlamda, Türkmenistan Cumhurbaşkanı, çeşitli sektörlerde verimli Türkmen-Japon işbirliğinin geliştirilmesine yönelik amaçlı çalışmaların sürdürülmesiyle ilgili bir dizi talimat vermiştir.

Birleşmiş Milletler ile olan geleneksel ortaklığa değinen devlet başkanı, Türkmenistan Devlet, Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü ve Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletler Ofisi arasındaki İşbirliği Çalışma Planının öncü yapılarla etkileşimin yoğunlaşmasını, uluslararası deneyimin derinleşmesini teşvik ettiğini belirtti. 2019-2020 yılları için ülkemizdeki nüfus ve bu Enstitü ile Türkmenistan'daki UNDP ofisi arasında işbirliği için Çalışma Planı 2019 için. Bu bağlamda, devlet başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Enstitü Müdürü J.Nuryev'e başarılı bir şekilde uygulanmaları konusunda özel talimatlar verdi.

Ardından Bakanlar Kurulu Başkan Vekili G. Myradov, bu bölümün resmi web sitesini “İstihdam” sayfası ile tamamlamak için Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaları bildirdi. Rapor edildiği gibi, teklif Türkmenistan başkanının talimatına ve 2019-2025 yılları için ülkenin dijital ekonomisinin gelişimi Kavramı'ndan kaynaklanan görevlere uygun olarak hazırlandı.

Bu bölüm, örgütsel ve yasal mülkiyet biçimlerine bakılmaksızın, bireylerin - girişimcilerin örgütsel ve yasal mülkiyet biçimlerine bakılmaksızın, boş pozisyonlar ve talep gören uzmanlar hakkında kurum ve kuruluşlardaki bilgileri yerleştirmeyi sağlar. Bu da, iş arayanlar ve iş arayanlar arasında gerekli bilgilerin hızlı bir şekilde paylaşılmasını sağlayacak, iş aramak için programın pratik olarak uygulanmasını kolaylaştıracak, kamu hizmetleri sisteminin elektronik formatta geçişini hızlandıracak.

Ayrıca Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programının (CAREC) önerisini, “Orta Asya'da ekonomik ortak olan ülkelerde demiryolu sisteminin geliştirilmesi” bölgesel teknik yardım projesine Türkmenistan'ı dahil etme önerisi hakkında bilgi vardı.

Raporu özetleyen Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Başbakan Yardımcısının dikkatini finansal kurumların karşılaştığı mevcut zorluklara odakladı. Bunların başında, bakanlıklar ve sektörel kurumlar tarafından planların uygulanmasının ve ayrıca Türkmen ekonomisinin daha da dinamik büyümesini hedefleyen ulusal ve devlet programlarının izlenmesi dahildir.

Türkmen lideri, istihdam konularında, işgücü verimliliğini artırmak için gerekli koşulları yaratarak ve vatandaşların mesleki niteliklerini, sosyal korunmalarını, ülkenin kalkınma stratejisinin öncelikli alanları arasında bulunduğunu belirtti, bu konuda atılan pratik adımların önemini vurguladı. Genel olarak, sunulan teklifi onayladıktan sonra Cumhurbaşkanı, uygulamasının kontrol altında tutulmasını emretti.

Devamında, devlet başkanı CAREC Programının özellikle ulaştırma, enerji, ticaret gibi alanlarda ekonomik bölgesel işbirliğini ilerletmek için önemli bir mekanizma olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ın bu alanda işbirliğinin stratejik olduğunu vurguladı.

Önerilen projeye katılımın, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesi ve Programa katılan Devletler arasındaki ortaklığın güçlendirilmesi üzerinde olumlu bir etkisi olacağı da kaydedilmiştir. Bu çerçevede, Başbakan Yardımcısı'na özel talimatlar verildi.

Dijital video toplantısı, akaryakıt ve enerji sektörünün çeşitli sektörlerinde işlerin durumu hakkında, petrol ve gaz endüstrisinin kaynak tabanını ve üretim potansiyelini güçlendirmek için üstlenilen faaliyetleri bildiren Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı M. Meredov'un raporuyla devam etti.

Yeni hidrokarbon yataklarını tanımlamayı, özellikle ülkenin batısındaki petrol ve doğal gaz alanlarının endüstriyel gelişimini hızlandırmanın yanı sıra, petrol ve gaz üretimi ve rafine edilmesini arttırmanın yanı sıra, araştırmayı genişletmeye yönelik tedbirler hakkında bilgi vardı.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un da vurguladığı gibi, bugün önemli bir görev, ülkenin sosyo-ekonomik gelişimine önemli bir katkı sağlamak için tasarlanan petrol ve doğal gaz kompleksinin verimliliğini artırmak.

Devlet başkanı, Başbakan Yardımcısına, petrol ve gaz sektörünün daha da çeşitlendirilmesi, altyapısının yenilikçi bir temelde modernizasyonunun yanı sıra, uluslararası gaz boru hattı TAPI'nin inşası da dahil olmak üzere büyük yatırım projelerinin zamanlamasının sürekli izlenmesine ilişkin bazı özel talimatlar verdi.

Yabancı yatırımcıları yakıt ve enerji kompleksine çekmek, büyük yabancı petrol ve gaz şirketleri ile enerji sektöründe ve ileri teknolojilerde önemli deneyime sahip olan karşılıklı yararlı işbirliğini genişletmek için gerekli siparişler verildi.

Bakanlar Kurulu Başkan Vekili D.Amangeldiev, özellikle denetlenen bakanlık ve bölümlerde, özellikle de Aşkabat kentini iyileştirmek, kamu hizmetleri hizmetlerinin faaliyetlerini geliştirmek ve inşaat projeleri uygulamak için alınan önlemler hakkında bir rapor hazırladı.

Raporu dinledikten sonra Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, sosyal ve yaşam koşullarını daha da iyileştirmek için kompleksin tüm bölümlerinin koordineli çalışmasının sağlanmasının önemini vurguladı. Nüfusun kesintisiz güç teması konusuna odaklanan devlet başkanı, bu konuyu sürekli kontrol altında tutmak istedi ve bu konuda Başbakan Yardımcısına bir takım özel talimatlar verdi.

Sermayenin güzelleşmesine atıfta bulunan Cumhurbaşkanı, peyzaj tasarımına modern yaklaşımları kullanarak bahçe işlerini aktif hale getirme talimatı verdi. Devletin, inşaat işletmelerinin modernizasyonu için çok yönlü destek sağladığını kaydeden Türkmen lideri, tüm görevlerin en son teknolojileri kullanarak, yenilikçi üretim yapıları yaratarak ve Başbakan Yardımcısı'na verilen talimatları kullanarak çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Konunun devamında, ülkenin taşımacılık ve lojistik yeteneklerini geliştirmek için devam eden projelerin, yüksek standartlı yolların, köprülerin ve diğer tesislerin inşasının geliştirilmesine önem verilmiştir.

Daha sonra Bakanlar Kurulu Başkan Vekili M. Chakiyev, denetlenen bakanlıklar ve bölümlerde yürütülen faaliyetleri bildirdi. Ayrıca, Başbakan Yardımcısı, Başkan tarafından Endüstri İşçileri Günü kurulmasına ilişkin bir Kararname taslağını değerlendirmiştir.

Raporun ardından, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, gelişmiş bir çeşitlendirilmiş endüstrinin, yerel hammaddelerin verimli kullanımına dayalı yüksek teknoloji üretiminin, ülkenin ekonomik büyümesini sağlama görevinin başarılı bir şekilde belirlenmesinde ve insanların refahının istikrarlı bir şekilde iyileştirilmesinin ana şartı olduğunu vurguladı.

Bu bağlamda, sanayi ve iletişim sektöründeki çalışanların vicdani ve adanmış çalışmalarını anmak için, Başkan, Endüstri İşçileri Günü'nü belirleyen bir kararname imzaladı.

Ayrıca, Başbakan Yardımcısı, Türkmen-Türkiye işbirliğini daha da genişletmek için alınan önlemleri bildirmiş ve Cumhurbaşkanı tarafından “Hükümetlerarası Türkmenler-Türkiye Ekonomik İşbirliği Komisyonunun Türkmenler tarafından kompozisyonunun onaylanmasına ilişkin” kararını taslak olarak teklif etmeyi teklif etmiştir.

İkili ortaklığın daha da gelişmesi için olanaklar hakkında konuşan, mevcut farklı potansiyeli göz önüne alarak, devlet başkanı geniş bir alanı kapsayan sağlam bir yasal çerçevenin karşılıklı fayda sağlayan Türkmen-Türk ilişkilerini geliştirmek için güvenilir bir temel olduğunu belirtti.

Başkan, sunulan belgeyi imzalayan Hükümetlerarası Komisyonun çalışmalarında önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, ulaşılan anlaşmaların pratik uygulamasına katkıda bulunmak, ticaret ve ekonomik alanda üretken işbirliğini çeşitlendirmek ve arttırmak, ticari temasları güçlendirmek ve yatırım faaliyetlerini teşvik etmek üzere tasarlandı.

Devlet başkanı elektronik doküman yönetim sistemi aracılığıyla başbakan yardımcısına belgeler gönderdi.

Raporda ayrıca Uluslararası Otomobil Fuarı "Türkmen sährasy - 2019" için devam eden hazırlıklar hakkında bilgiler de yer aldı. İncelemede, çeşitli modifikasyon araçları sunulacak: arabalar, kamyonlar, yolcu ve uzman.

Devlet başkanının belirttiği gibi, sergi ve iş forumları düzenlenmesi, Türkmenistan'ın ihracat potansiyelini daha etkin bir şekilde kullanmayı mümkün kılarak yabancı ortaklarla verimli işbirliğini genişletti. Bu konuda konuşan Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı'na, otomotiv endüstrisinde uzmanlaşmış çeşitli şirketleri uluslararası incelemelere katılmaları, üst düzeyde tutmak için gerekli önlemleri almaları konusunda talimat verdi.

Bakanlar Kurulu Başkan Vekili C. Gylydzhov, Dijital Ekonomi Eğitim ve Uygulama Merkezini kurmak için yürütülen çalışmaları bildirdi.

Belirtildiği gibi, ülkemizde özel sektör işletmeleri de dahil olmak üzere çeşitli üretim dallarına teknolojik yenilikler getirilmektedir. Elektronik belge dolaşımına, elektronik sertifika sistemine, rekabetçi bir elektronik endüstrisinin yaratılmasına geçiş çalışmaları devam etmektedir.

Dijital teknolojilerin yoğun şekilde tanıtılmasıyla bağlantılı olarak, öncelikli çalışma alanlarından biri uzmanların, girişimcilerin ve vatandaşların bu alanda devam eden değişikliklere adapte edilmesidir. 2019-2025 tarihlerinde Türkmenistan'da Dijital Ekonominin Gelişimi Kavramı'na göre, Sanayici ve Girişimciler Sendikası ile işbirliği içinde, Dijital Ekonomi Eğitim ve Uygulama Merkezi oluşturma önerisi yapıldı.

Tesis, SPPT pahasına elde edilen teçhizata sahip olacak. Merkez, en yeni yazılımı geliştirmeyi ve uygulamayı, bu alandaki uzmanların eğitim seviyesini yükseltmeyi, dijital alanda en iyi uygulamaların geliştirilmesine modernitenin gereklerine uygun olarak katkıda bulunmayı planlamaktadır.

Burada “Dijital belgelerin devri”, “Nüfusa“ tek pencere ”sistemi ile hizmet verilmesi,“ Bilgi analizi ”,“ Sektörel elektronik ciro ”,“ Dijital tarım ”gibi alanlarda eğitim verecekler. İlk aşamada, dijital sistemlerin Akhal velayat topraklarında kullanılması ve daha sonra da ülke genelinde tanıtılması gerekiyordu.

Genel olarak, teklifleri onaylayan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, bu Eğitim Merkezinin ülke yaşamının tüm alanlarının dijitalleştirilmesine, yenilikçi, yüksek teknolojili, rekabetçi bir dijital ekonominin oluşmasına, elektronik endüstrisinin gelişmesine, sanayileşmenin gelişmesine, pazar ilişkilerinin oluşmasına ve toplumun refahının gelişmesine katkıda bulunması gerektiğini vurguladı. . Bütün bunlar, Merkezin müfredatına yansıtılmalı, devlet başkanının başbakan yardımcısına bir takım özel talimatlar vermesi gerektiğini söyledi.

Bakanlar Kurulu Başkan Vekili P.Agamyradov, 7 Nisan'da okul çocukları, öğrenciler ve üniversite profesörleri, bakanlıklar, bölümler, khyakimliklerin katılımıyla welayats ve başkentte düzenlenecek Dünya Sağlık Günü'nde kitlesel spor, kültürel ve eğitim etkinlikleri düzenlenmesi için hazırlıkların yapıldığını bildirdi. velayats ve ettps, kamu kuruluşlarının temsilcileri.

Sağlık Yolları, parklar, spor kompleksleri ve stadyumlar - Dünya Sağlık Günü onuruna çeşitli mekanlarda spor etkinlikleri ve gösterileri düzenlenecek. Ayrıca ulusal sporda yarışmalar düzenlenmesi planlanmaktadır.

Rapordan sonra Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Dünya Sağlık Günü'ndeki tüm toplu olayların ülkenin bu önemli yönde kazandığı başarıları yansıtması ve sağlıklı yaşam ilkelerinin kurulmasının ve toplumda sporun yaygınlaşmasının teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Türkmen lideri, Başbakan Yardımcısı'na üst düzey etkinlikler düzenlenmesi için özel taleplerde bulundu.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Başbakan Yardımcısına sağlık ve eğitim sistemlerinde reformların uygulanmasını sıkı bir şekilde kontrol etmesini ve bu alanlarda en iyi uluslararası deneyime hakim olmak için daha fazla dikkat gösterilmesini emretti.

Bakanlar Kurulu Başkan Vekili B. Abdyev, şenlik tarihleri ​​vesilesiyle sosyal ve kültürel tesislerin açılışı nedeniyle Nisan ayı için planlanan kültürel programı bildirdi.

2019 sloganı “Türkmenistan - Refah Anavatanı” sloganına adanmış etkinlik planının uygulanması çerçevesinde ve ayrıca Dünya Sağlık Günü ve Türkmen Atının Milli Bayramının onuruna, sergiler ve yarışmalar, müzikal kutlamalar düzenlenmektedir.

Türkmenistan’ın Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un politikalarında önemli bir yere sahip olduğu yapıcı iş birliği ile Avrupa’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile işbirliğinin 20. yıldönümü vesilesiyle spor etkinlikleri ve konferanslar da planlanmaktadır. Rapor döneminde, bir dizi sosyal tesisin açılışı için kutlamalar yapılması planlanmaktadır.

Türkmen At Milli Bayramının şerefine sunulan kültürel program özel sergiler ve yarışmalar, bilimsel konferanslar, binicilik yarışmaları - at maratonu, şov atlama turnuvası, genç jokey yarışmalarını içermektedir.

Başkentte, Uluslararası Akhal-Teke at yetiştiriciliği Derneği, uluslararası sergi fuarı ve XI bilimsel konferansı "Türkmen atı ve dünya at yetiştiriciliği sanatı" konulu IX toplantısı başkentte onlarca ülkeden delege olacak.

Festival maratonunda, Akhal-Teke uluslararası güzellik yarışmasının finalleri, Akhal-Teke at imgesinin en iyi şekilde enkarnasyonu için yaratıcı figürler arasında yarışmanın kazananları için ödül töreni ve tüm Türkmen atlarıyla ünlü olan ulusal mirasın popülerleşmesine katkıda bulunan diğer olaylar.

Raporu duyduktan sonra, devlet başkanı, ülkenin dünya sahnesinde otoritesini artırmaya katkıda bulunan ve eski ve kendine özgü kültürü olan bağımsız tarafsız Türkmenistan'ın modern gelişimine büyük ilgi gösteren uluslararası forumların özel önemini vurguladı.

Halen devam eden geniş uluslararası işbirliği politikasının, Türkmenlerin dünyadaki maddi ve manevi mirasının incelenmesine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunduğunu belirterek, planlanan tüm faaliyetlerin yüksek seviyesini sağlamak için sipariş edilen, farklı ülkelerin halklarıyla dostluk bağlarını güçlendiren, ulusal kültür ve sanatın geliştirilmesine yönelik güçlü bir teşviktir.

Türkmen atının ulusal bayramının hazırlıklarına odaklanan devlet başkanı, bugün ülkenin Akhal-Teke atlarının dünya şöhretini arttırma ve endüstrinin daha da dinamik gelişimine yönelik büyük çapta çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Elit hayvancılığın arttırılması, at yetiştiriciliği alanındaki uluslararası işbirliğinin arttırılması, ulusal binicilik sporunun geleneklerinin sürekliliğinin sürdürülmesi için kapsamlı önlemler uyguluyoruz.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı ülkemizde çok boyutlu faaliyetlerin Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu ile ortaklaşa gerçekleştirildiğini belirtti. Devlet başkanı, bu alandaki çalışmaları daha da artırmak için uygun önlemlerin alınması gerektiğine odaklandı, yerel medya ve kamu kuruluşlarını dahil etti ve Başbakan yardımcısına, 2019-2020 için Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu ile işbirliği planında belirtilen adımların başarılı bir şekilde uygulanmasının nasıl izleneceği konusunda talimat verdi. .

Daha sonra, tarım sektöründeki reformun ilerlemesini ve velayalarda yapılan mevsimsel saha çalışmalarını bildiren Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı E. Orazgeldiev'e söz verildi.

Daha önce de belirtildiği gibi, yeni başlayan pamuk ekimini organize etmek, işletmelerin ve Daihan derneklerinin çalışmalarını koordine etmek, kesintisiz tarım ekipmanlarının bakımını sağlamak ve tarım üreticilerine yüksek kaliteli tohumlar sağlamak için her şey yapılmaktadır.

Tarımda dijital teknolojileri tanıtmak için devlet başkanı adına yapılan çalışmalar hakkında bilgi vardı. Amerikan “John Deere” ile imzalanan Memorandum uyarınca, Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı'nın idari binasında, ayrıca Anahal, Ahal velayat şehrinde dijital tarım yönetim merkezleri açıldı.

Şu anda, ilgili yazılımların testlerini yapmak için, bu şirketin ekipmanları, karıkların döşenmesi ve Ahal velayat'ın bazı kesimlerinin tarlalarında ekim için kullanılır. Gelecekte, hasat makineleri ve traktörlere takılan sensörler yardımıyla, yukarıda belirtilen et çiftliklerinin tarlalarında ekinlerin yetiştirilmesi ve toplanması ile ilgili bilgiler toplanacaktır.

Ekipmanın dijital elektroniklerle donatılması, toprak işleme kalitesinin ve tarım makinelerinin verimliliğinin iyileştirilmesine, makineleştirilmiş çalışmaların sonuçlarının doğru bir şekilde belirlenmesine, yakıt tüketiminin kayıtlarının tutulmasına, merkezi olarak toplanmasına ve gerekli tüm verilerin analizine olanak sağlar.

Raporu özetleyen Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, tarımda dijital teknolojilerin kullanılmasının ülkenin tarımsal sanayi kompleksinin gelişme stratejisinin önemli ve umut verici bir bileşeni olduğunu vurguladı. "Hassas tarım" sistemlerinin kullanılması, yerli tarımsal üretimin mekanizasyon ve otomasyon seviyesini arttırma, arazi ve su kaynaklarının, gübrelerin ve kimyasal bitki koruma ürünlerinin verimli ve rasyonel kullanılmasını sağlayacak bir fırsat sağlayacaktır.

Buna göre, tüm bunlar, tarımsal üretim hacmindeki bir artış, tarımsal işletmelerin karlılığında bir artış ve çevrenin korunması dahil olmak üzere ana görevlerin entegre çözümüne katkıda bulunacaktır.

Devlet başkanı, ülke genelinde dijital tarımsal yönetimin tanıtımına özel dikkat göstermeye devam etmesini emretti.

Pamuk ekimi konularına odaklanan Türkmenistan Devlet Başkanı, bu önemli bahar kampanyasının tüm bağlantılarının doğru ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamak için Başbakan Yardımcısı'na bu konuda özel talimatlar vermesi için, makine operatörlerinin başarılı çalışması ve tarım makinelerinin verimli çalışması için uygun koşullar yaratılması gerektiğini belirtti.

Toplantıyı özetleyen Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu’nun dikkatini yakın gelecekte iki büyük ölçekli projenin uygulanmasının başlamasıyla ilgili öncelikler üzerinde yoğunlaştırdı: Ahal velayat’ın idari merkezinin inşaatı ve başkentin kuzeyindeki karmaşık gelişme.

Buradaki ana talimatlar, personelin sağlanması ve yeni işlerin yaratılmasıdır; Türkmen lideri, nüfusun istihdamı konusunda düşünmeyi emretmiş, talep edilen işletmelerin ve gerekli olan işletmelerin bir listesini çıkarmaya karar vermiştir. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı başbakan yardımcılarına endüstriyel tesislerin inşasına paralel olarak konut yapılarının yoğunlaştırılması talimatını verdi.

Cumhurbaşkanı, ülkede meydana gelen süreçlerin kapsamlı bir analizine dayanarak, mevcut ekonomik rezervleri belirlemek için ekonomik sektörlerin gelişme eğilimlerini zamanında tahmin etmenin gerekli olduğunu söyledi.

Devlet başkanı ayrıca, yakıt ve enerji kompleksi kurumlarının ve işletmelerinin faaliyetlerini daha da geliştirmek, yerli sanayi işletmelerinin kapasitesini artırmak, üretimde ileri teknolojileri ve ilerici yönetim ve yönetim yöntemlerini tanıtmak için tedbirler alma ihtiyacına odaklandı.

Bakanlar Bakanlar Kurulu'nun dijital video iletişimi konulu düzenli toplantısına son veren Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, tüm katılımcılarına sağlık, aile refahı ve çalışmalarında büyük başarılar diledi.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2019, 02:05
YORUM EKLE