Türkmenistan Büyükelçisi Dışişleri Bakan Yardımcısı'na çağrıda bulundu

Siyasi İşler Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Idrees Zaman, bu öğleden sonra Türkmenistan Büyükelçisi Ovezov Hoja Sapargeldiy ile bir araya geldi

Türkmenistan Büyükelçisi Dışişleri Bakan Yardımcısı'na çağrıda bulundu
Siyasi İşler Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Idrees Zaman, bu öğleden sonra Türkmenistan Büyükelçisi Ovezov Hoja Sapargeldiy ile bir araya geldi.

Toplantıda ikili ilişkiler ve karşılıklı çıkarlar üzerinde duruldu.

Türkman Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Yardımcısını yeni makamın varsayımı için tebrik etti ve Türkmen mevkidaşına tebrik mesajı için teşekkür etti.

Başlangıçta, Büyükelçi Sapargeldiyewich, Bakan Yardımcısı Zaman'a misyonun faaliyetleri hakkında brifing verdi, Afgan Devlet Başkanının Şubat ayında Aşkabat ziyareti için başlatılan hazırlıklar ve ziyaret sırasında imzalanacak belgelerin sonlandırılması, yani ikili araçları içeren Jawzjan ilçelerine enerji arzı ve Herat'a enerji tedarikinde artış.

Ayrıca, Dışişleri Bakan Yardımcısı'na TAP 500'deki pürüzsüz çalışmaların güvencesini verdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı, Afgan Devlet Başkanı'nın Türkmenistan'ı ziyaret etmesi nedeniyle olayı toplantıdaki gecikmeden haberdar eden yaklaşan Kabil Süreci toplantısının Türkmen Büyükelçisine bilgi verdi. Söz konusu önemli ziyaretle Afganistan ve Türkmenistan arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeyi umdu.

İki taraf ayrıca transit yollar ve bazı diğer ikili düzenlemeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Türkmen Büyükelçisi, ülkesinin tüm bölge için önemli olduğunu düşündüğü Afgan liderliğindeki ve Afgan barış sürecine verdiği desteği yineledi.
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 22:25
YORUM EKLE