Türkmenistan dış politikayı harekete geçirdi

Tarafsız ülkemiz, hem iki taraflı hem de çok taraflı biçimde dostluk ve yapıcı işbirliği ilişkilerini başarıyla geliştirir. Bu yılın ilk çeyre

Türkmenistan dış politikayı harekete geçirdi
Tarafsız ülkemiz, hem iki taraflı hem de çok taraflı biçimde dostluk ve yapıcı işbirliği ilişkilerini başarıyla geliştirir. Bu yılın ilk çeyreği için Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Rektör Yardımcısı Meredov'un Başbakan Yardımcısı raporunda bildirildi.

Bu, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Bahreyn Kralı'nın incelemesi sırasında ülkemize yaptığımız ziyaretlerin bir parçası olarak yapılan zirve görüşmelerinin sonuçları ile doğrulandı. Bu, saygın uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla etkin bir etkileşim ile canlı bir şekilde gösterilmiştir.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un yurtdışındaki ziyaretlerini ve yabancı liderlerin Türkmenistan ziyaretlerini hazırlama çalışmalarına devam ettiği de bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ile diğer devletlerin dışişleri daireleri arasında düzenli olarak istişareler yapılmaktadır. Yabancı ortaklarla verimli ticaret, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla, ilk çeyrekte Hükümetlerarası Türkmen-Kazak ve Türkmen-Kore Komisyonları, “Türkmenistan-Avrupa Birliği” Ortak Komitesi ve Türkmen-Bahreyn Korece ve Türkmen-Alman iş forumları. Aynı zamanda, 5 Nisan'da, Hükümetlerarası Türkmen-Rusya Ekonomik İşbirliği Komisyonu liderlerinin Moskova'da bir toplantısı düzenlendi.

Daha sonra, Bakanlar Kurulu Başkan Vekili, Dışişleri Bakanı, Kore Devleti’nin ülkemize yaklaşmakta olan devlet ziyareti için hazırlıkları bildirdi.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, ekonomik alanda devletlerarası işbirliğinin etkileyici potansiyelinin optimum şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Bugün, karşılıklı yarar sağlayan ortaklık ve üretken iş ilişkilerinin kapsamını genişletmek, yatırım faaliyetlerini arttırmak, sanayi sektörü de dahil olmak üzere yeni ortak projeler uygulamak, devlet başkanı vurguladı.

Gelecek hafta için planlanan ikili görüşmelerin sonuçlarının ardından, çeşitli alanlarda düzenleyici işbirliği çerçevesini daha da güçlendirmek için tasarlanmış sağlam bir belge paketinin imzalanması, hesaplama ile etkili bir etkileşimin gelişmesine yeni bir ivme kazandırılması, Kore Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ziyareti.

Devlet başkanı ayrıca, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanlığı Başkanına, Aral Denizi ve Bağımsız Devletler Topluluğu Tasarrufu Fonu'nda Türkmenistan başkanlığı ile ilgili olayların yüksek düzeyde hazırlanmasını ve düzenlenmesi için bazı talimatlar verdi.
Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 06:23
YORUM EKLE