Türkmenistan 'hassas tarım' sistemini tanıtıyor

29 Mart Hükümeti toplantısında Başbakan Yardımcısı E. Orazgeldiev, devlet başkanına tarımda dijital teknolojilerin tanıtılması konusundaki çalı

Türkmenistan 'hassas tarım' sistemini tanıtıyor
29 Mart Hükümeti toplantısında Başbakan Yardımcısı E. Orazgeldiev, devlet başkanına tarımda dijital teknolojilerin tanıtılması konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Amerikan “John Deere” ile imzalanan Memorandum uyarınca, Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı'nın idari binasında, ayrıca Anahal, Ahal velayat şehrinde dijital tarım yönetim merkezleri açıldı.

Şu anda, ilgili yazılımların testlerini yapmak için, bu şirketin ekipmanları, karıkların döşenmesi ve Ahal velayat'ın bazı kesimlerinin tarlalarında ekim için kullanılır. Gelecekte, hasat makineleri ve traktörlere takılan sensörler yardımıyla, yukarıda belirtilen et çiftliklerinin tarlalarında ekinlerin yetiştirilmesi ve toplanması ile ilgili bilgiler toplanacaktır.

Ekipmanın dijital elektroniklerle donatılması, toprak işleme kalitesinin ve tarım makinelerinin verimliliğinin iyileştirilmesine, makineleştirilmiş çalışmaların sonuçlarının doğru bir şekilde belirlenmesine, yakıt tüketiminin kayıtlarının tutulmasına, merkezi olarak toplanmasına ve gerekli tüm verilerin analizine olanak sağlar.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı, dijital teknolojilerin tarımda kullanılmasının, ülkenin tarım-sanayi kompleksinin gelişme stratejisinin önemli ve umut verici bir bileşeni olduğunu vurguladı. "Hassas tarım" sistemlerinin kullanılması, yerli tarımsal üretimin mekanizasyon ve otomasyon seviyesini arttırma, arazi ve su kaynaklarının, gübrelerin ve kimyasal bitki koruma ürünlerinin verimli ve rasyonel kullanılmasını sağlayacak bir fırsat sağlayacaktır.

Buna göre, tüm bunlar, tarımsal üretim hacmindeki bir artış, tarımsal işletmelerin karlılığında bir artış ve çevrenin korunması dahil olmak üzere ana görevlerin entegre çözümüne katkıda bulunacaktır. Devlet başkanı, ülkedeki dijital tarımsal üretim yönetiminin tanıtımına özel dikkat gösterilmesini emretti.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2019, 00:02
YORUM EKLE