Türkmenistan ve Bahreyn iş ortaklığını yoğunlaştırıyor

İki ülkenin Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından düzenlenen Türkmen-Bahreyn İş Forumu başkentteki Archabil Otel'de çalışmaya başladı. İlk defa d

Türkmenistan ve Bahreyn iş ortaklığını yoğunlaştırıyor
İki ülkenin Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından düzenlenen Türkmen-Bahreyn İş Forumu başkentteki Archabil Otel'de çalışmaya başladı. İlk defa düzenlenen forumun, geniş bir alanda ikili işbirliğini ilerletme yolunda atılmış önemli bir adım olması amaçlanıyor.

Türkmenistan'da toplantıya katılmak için devlet kurumları, finans kuruluşları, eğitim kurumları Bahreyn yanı sıra ticaret, gaz, petrol, kimya, tekstil, telekomünikasyon, turizm ve diğerleri alanında uzmanlaşmış lider şirketlerin temsilcileriyle bir heyet.

Türkmen tarafı oldu bakanlıklar ve sektörel bölümlerin yanı sıra Ticaret Odası ve Sanayici ve Girişimciler Birliği temsilcileri.

Bahreyn heyeti başkanı tarafından yapılan açıklamada, ulusal ekonominin etkileyici büyüme oranlarını gösteren ve gelecek vaat eden ve güvenilir bir ortağın uluslararası saygınlığını kazanan, Türkmenistan ile işbirliği içinde dost bir ülkenin ilgisini vurguladı. Toplantının yapıcı niteliği, çok boyutlu diyalog geliştirme konusundaki karşılıklı arzunun bir kanıtıydı.

Forumda, Bahreyn Krallığı Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomik Kalkınma Ofisi, Merkez Bankası, Ulusal Gaz Şirketi - Banagas'ın üst düzey yöneticileri de konuştu. Türkmen tarafının önerileri, Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası, Dış Ekonomik İlişkiler Devlet Bankası, Devlet Endişesi Türkmengaz ve Sanayici ve Girişimciler Birliği temsilcileri tarafından dile getirildi.

Bahsedildiği gibi, forum Bahreynli iş dünyasına Türkmenistan'ın ekonomik potansiyeli, ekonominin devlet dışı sektör temsilcileriyle etkin ve uzun süreli ilişkiler kurulması konusunda bilgi vermeyi amaçlıyor. Toplantının ana başlıkları, yatırım, ticaret, bankacılık, petrol ve gaz ve diğer alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi için umutlardı.

Konuşmacıların vurguladığı gibi, Türkmenistan'da ülke ekonomisinin ihracat potansiyelini çeşitlendirmek için kapsamlı önlemler alınmakta, yakıt ve enerji sektörünün gelişimine önemli fonlar harcanmaktadır. Yatırım çekiciliğini arttırmak için ilgili altyapı geliştirilmekte, bu alandaki yasal dayanak geliştirilmektedir.

İş forumu katılımcılarına, Türkmenistan'ın yenilikçi gelişme stratejisinin başarıları ve kilit vektörleri hakkında kapsamlı bilgi verildi. Küresel pazarın gelişmesinin güncel sorunları ve ülkemizin Orta Asya bölgesinde kilit bir oyuncu olarak rolü ele alınmıştır.

İş forumunun ilk gününün ardından, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Bahreyn Krallığı Ticaret ve Sanayi Odası, Devlet Endişesi ile Türkmengaz ve Körfez Petrokimya Endüstrileri arasındaki gaz ve gaz kimya endüstrilerinde işbirliğine dair bir Mutabakat Zaptı arasında bir Mutabakat Zaptı imzalandı Devlet Endişesi "Türkmengaz" ile "Körfez Petrokimya Endüstrileri" şirketi "Devlet Endişesi" ile Türkmenhimiıa Şirketi ve "Körfez Hayvanları Şirketi" arasında bir Mutabakat Muhtırası "Gizlilik Sözleşmesi" "Türkmenhimiıa" Devleti ile "Körfez Petrokimya Endüstrileri" arasındaki "Gizlilik Sözleşmesi".

Yarın, iş forumunun sınırlarında, sektörel bakanlıklar ile yakıt ve enerji, kimya sanayi, tarım, turizm vb. Alanlarda çalışan iki ülkenin bakanlıkları arasında toplantılar ve müzakereler yapılacak.
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 18:22
YORUM EKLE