Türkmenistan'ın batısındaki su kaynağını iyileştirmek için Karakum Nehri üzerine iki rezervuar inşa ediliyor

Karakum Nehri'nin kapasitesini artırmak için çalışmalar sürdürülmektedir. Düzenleyici yapıları, rezervuarları, kendi üretim üssünü içeren bin k

Türkmenistan'ın batısındaki su kaynağını iyileştirmek için Karakum Nehri üzerine iki rezervuar inşa ediliyor
Karakum Nehri'nin kapasitesini artırmak için çalışmalar sürdürülmektedir. Düzenleyici yapıları, rezervuarları, kendi üretim üssünü içeren bin kilometrelik su yolu, bir milyon hektardan fazla ülkenin tarım alanını sulayan dünyanın en büyük sulama ve sulama sistemini oluşturmaya izin verdi. Amu Darya'dan gelen insan yapımı nehrin nehri yatağı güneydoğu Karakumayı, Murghab vahasını, Murgab ve Tejen'in geçip geçerek Kopetdağ'ın eteklerine ulaşıyor.

Su yönetimi uzmanları, Karakum Nehri yatağını 200 km uzatmayı ve Amudarya suyunu Balkan velayatının güneybatısındaki çöl alanlarına göndermeyi planlıyor. Nehir, Misri ovasını sular; çağımızdan önce Madau-Depe, Izzatkuli ve Tangsykıldzha'nın en eski antik yerleşim yerlerinin bir zamanlar verimli topraklarda olduğu ve bir zamanlar gelişen Dzhurdzhan ve Dehistan kentlerinin kalıntılarının kaldığı yerde. Yeni bir Türkmen hidrolog projesi, binlerce hektarlık alanın dolaşımına geri dönmesini sağlayacak bir rezervuar inşasını içeriyor.

Batı Türkmenistan'da su tedarikini iyileştirmek için, Devlet Su Yönetimi Komitesinin bölümleri Karakum Nehri üzerinde iki rezervuar inşa ediyor: 18 milyon metreküp ve Danatinsky - 45 milyon metreküp içme, endüstriyel ve tarımsal su kapasitesine sahip Bereket şehri bölgesinde. Nehir yatağının 1006 kilometresinde, Serdar kentinin su kaynağını iyileştirmek için blok ve düzenleyici yapılar da yapım aşamasındadır.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, düzenleme 326 ve 456 kilometrelik su yoluna yapılacak ve 680 ve 753 kilometrelere - selepuspusknye tesislerinde beş güçlü pompa istasyonu devreye alınacak.

İnsan yapımı nehirdeki en büyük rezervuarlardaki nem rezervleri - Garaşsyzlyk ve Khauzkhan - sırasıyla 3,8 milyon ve 1,5 milyon metreküp suya yükselecek. Burada, Devlet Su Yönetimi Komitesinin bölümleri ilgili çalışmaları yürütmektedir. Şu anda, ülkenin 4 rezervuarında biriken toplam nem stoku yaklaşık 2,7 milyar metreküptür.

Yaklaşık 15 milyar metreküp nem ve aynı zamanda bir kısmı rezervuarlara ve nehir yatağına yerleşen 60-65 milyon metreküp kum ve silt, her yıl Amu Darya'dan Karakum Nehri'ne girmektedir. Bu nedenle, hafriyat ekipmanlarının yardımıyla, baraj yapımı, nehrin kumlu topraklarda genişlemesi ve derinleşmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

Operatörler bankaları temizliyor ve işlerini planlıyorlar, böylece nehir boyunca bahçeler, bağlar, kavun tarlaları ve diğer mahsullerin tarlaları var ve orman parkı bölgeleri yaratılıyor. Son zamanlarda, kıyı şeridindeki 260 hektarın üzerinde, 212 bin bitkinin ekildiği su endüstrisi uzmanları tarafından temizlendi. Şimdi dut ağaçları dikiyor.

İnsan yapımı nehre yeni bir bakış, bir dizi duba feribotundan kurtulmayı ve nehri gezilebilir hale getirmeyi mümkün kılan modern köprüler ve trafik kavşaklarında verilmiştir.

Bu eşsiz hidrolik sisteme, Türkmenistan Su Yönetimi Devlet Komitesi'nin bölümlerinden biri olan "Karakumderyasvkhodzhalyk" derneği hizmet vermektedir. Uzmanlar, sisteme su akışını düzenler, su alma sorunlarını çözer, pompalama istasyonlarının çalışmasını sağlar, kanalı temizler ve derinleştirir, zaman içinde depoları doldurur, bu sayede su alanını kesmek için kesintisiz Amudarya suyu temini sağlar. Şimdi operatörlerin emrinde 100'den fazla tarak gemisi, elliden fazla ekskavatör ve buldozer. Bu yıl, nehir yatağını temizlemek için tasarlanmış Hollanda'dan 30 adet modern bilgisayar ekipmanı teslim edilecektir.

Nehir ve rezervuarların biyolojik olarak arıtılması için dernek ekolojisi araştırma ve üretim merkezi, geçen yıl 16 ton otçul balık yetiştiriciliği yaptı.

Bu devasa su potansiyelinin bilimsel temelli rasyonel kullanımı, devlet ikame ve ihracat oryantasyonu programı kapsamında zengin mahsul veriminin artmasını sağlayacaktır.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2019, 22:44
YORUM EKLE