Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

14 Ocak 2021 Perşembe 10:40:56

Twitter CEO’su Jack Dorsey’den Donald Trump açıklaması!

Kongre baskını esnasında yaptığı paylaşımlar nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabı kalıcı olarak kapatılmıştı. Gelen eleştiriler üzerine Twitter CEO’su Jack Dorsey’den konuya dair açıklama geldi.

2016 yılında yapılan seçimlerle ABD’de başkanlık koltuğuna oturan Donald Trump’ın Twitter’dan yaptığı birçok paylaşım gündemde yankı uyandırdı. Twitter mesaisiyle gündeme gelen Trump’ın yaptığı birçok paylaşım tartışmalara yol açtı. Platformu daha önceki başkan Barack Obama gibi kullanmayan Trump, birçok kararını Twitter’dan duyurmuş ve karşı çıktığı birçok konuda mesaj paylaşarak Twitter’ı en etkin kullanan ülke lideri oldu.

3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden’ın kazanması, Donald Trump için sonun başlangıcı oldu. Seçimde hile yapıldığın iddia eden ve postayla kullanılan oyların hileli olduğunu öne süren Trump, seçimin asıl galibinin kendileri olduğunu öne sürdü. Trump’ın paylaştığı birçok mesajdaki tartışmalı ve kanıtlanmamış iddialar nedeniyle Twitter’dan birçok hamle geldi. Twitter, Trump’ın birçok paylaşımına “tartışmalı içerik” etiketi koydu ve bazı paylaşımlarını sildi.

Meşru bir hale mi dijital darbe mi?

6 Ocak’ta başkent Washington DC.’de gerçekleşen Kongre baskını sırasında yaptığı açıklamalar nedeniyle Twitter, Trump’ın hesabını bu kez kalıcı olarak kapattığını duyurdu. Almanya Başbakanı Angela Merkel de dahil birçok muhalif isim Twitter’ın bu kararının doğru olmadığını söyledi. Twitter’ın kalıcı kapatma kararıyla birlikte Trump yanlısı ya da muhalif kesimde tartışmalar da beraberinde geldi. Bazıları Twitter’dan sürekli yalan beyanlarda bulunan Trump’ın hesabının kapatılmasının doğru olduğunu savundu, bazıları ise bunun “dijital darbe” olduğunu öne sürdü.

Twitter CEO’su Dorsey: “Şimdiki şartlar olağanüstü”

Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, Trump hesabının kalıcı olarak kapatılmasına dair paylaşımda bulundu. Bu yasakla gurur duymadıklarını belirten Dorsey, verdikleri kararın doğru olduğunu savundu. Karşılaşılan durumu “olağanüstü” olarak niteleyen Jack Dorsey, platformu kurallarına uymayanların başka uygulamalara geçebileceğini ve kapatma kararının antidemokratik olmadığını kaydetti. Donald Trump’ın Twitter hesabıyla birlikte Instagram ve Facebook hesapları da kapatılmıştı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı