Bizimle iletişime geç
İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

İLAN365 – Son Dakika Haber Sitesi – Son Dakika Haberler

Dünya

25 Aralık 2020 Cuma 17:32:33

Ukrayna Başbakanı Zelenskiy, Minsk Anlaşması’ndan çekilmek istiyor!

Minsk Anlaşması’ndan çekilmek istediğini açıklayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bunu yine de yapamayacaklarını aktardı. Zelenskiy, bunun nedeninin Avrupa’nın Rusya, Donetsk ve Lugansk bölgelerine uyguladığı yaptırımlardan vazgeçmesi ihtimali olduğu bildirildi.

Ukranya’daki çatışmanın çözümüyle ilgili alınacak tedbirlerin belirlendiği Minsk Anlaşması 12 Şubat 2015 tarihinde imzalanmıştı. Anlaşmadan çekilmek istediğini kaydeden Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bunun önünde bazı engellerin olduğunu belirtti. Rusya’ya Avrupa tarafından uygulanan yaptırımların kaldırılma ihtimali nedeniyle anlaşmadan çekilemeyeceklerini bildirdi. Zelenskiy, 2014’te Ukrayna’dan tek taraflı olarak ayrılma kararı alan Donetsk ile Lugansk Halk Cumhuriyetleri arasındaki çatışmaların sürdüğünü yineledi.

Dombass’ta çatışmalar sürüyor!

Anlaşmadan çekilmenin zannedilen kadar kolay olmayacağının altını çizen Zelenskiy, Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı bazı yaptırımları kaldırabileceğini kaydetti. Bu yaptırımların kaldırılma ihtimali olmasından dolayı anlaşmadan çekilemeyeceklerini kaydeden Zelenskiy, şartların uygun olması halinde anlaşmadan çekilebileceklerini söyledi. Ukrayna’nın doğusundaki Dombass’ta çatışmaların halen daha sürdüğünü bildiren Zelenskiy, çatışmaların sona ermesi için tek adımın Ukrayna’dan geldiğini aktardı.

Minsk Anlaşması için değişik görüşler!

2015 tarihinde imzalanan Minsk Anlaşması’na göre; ağır silahların bırakılması, ateşkes ve Donbass’ın özel statüye kavuşturulması gibi birçok şart bulunuyor. Bu anlaşmanın tavsiye niteliğinde olduğunda ısrarcı olan Ukrayna ise planın hayata geçirilmesini erteliyor. Ukrayna ile Donetsk ve Lugansk arasında imzalanan üçlü anlaşmadan başka bir alternatifin bulunmadığının altını çizen Rusya yönetimi, anlaşmanın gücünü uluslararası hukuktan altığını belirtiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı