Vakalar sabit kaldı, can kayıpları azaldı!

Koronavirüse karşı başarılı bir aşılama programı yürüten İngiltere'de vaka sayılarının sabit kaldığı ancak can kayıplarının azalmaya başladığı bildirildi.

ingiltere_koronavirüs2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere, koronavirüse karşı başlattığı aşılama programına hız kazandırdı. Söz konusu ülkede koronavirüs kaynaklı can kayıpları ile vaka sayıları arasındaki paralelliğin azaldığı ifade edildi. İngiltere’de yapılan bir araştırmada, 2021 senesinin Şubat ayından beri koronavirüs vakalarının 3’te 2 oranında azalma kaydettiği, ardından yatay bir şekilde seyretmeye başladığı bildirildi. İnsanların birbirleriyle daha fazla temas halinde olmaları nedeniyle vaka sayılarının aynı düzeyde seyrettiği tahmin ediliyor. Fakat aynı şey can kayıpları için geçerli olmadı. İngiltere’de aşılama programına geçilmeden önce ise tamamen başka bir durum vardı.

140 bin kişiden numune alındı

Araştırma, Imperial College London tarafından gerçekleştirildi. Söz konusu araştırma kapsamında İngiltere’de yaşayan 140 bin kişiden sürüntü numunelerinin alındığı bildirildi. Bu kişilere 11-30 Mart 2021 döneminde koronavirüs testi uygulandı. 140 bin kişiden 227’sinin koronavirüsle enfekte olduğu anlaşıldı. Yani her 500 kişiden 1’inin koronavirüse yakalandığı anlaşıldı.

65 yaş üstü kişilerde durum farklı oldu

Fakat 65 yaş üstü vatandaşların koronavirüsle enfekte olma oranı neredeyse bunun yarısı kadar oldu. 65 yaş üstü insanlarda her 1.000 kişide 1 vaka tespit edildi. 4 Şubat-23 Şubat 2021 döneminde gerçekleştirilen araştırmada, söz konusu ülkede her 200 kişiden 1’inin koronavirüsle enfekte olduğu öngörülmüştü. Bu, 2021 senesinin Ocak ayına göre vaka sayılarında 3’te 2 oranında düşüş yaşandığı manasına geliyordu. Bu düşüşün koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerden kaynaklandığı ifade edilmişti. Fakat vaka sayılarında aşı sayesinde yaşanan düşüş, artık uzmanlar tarafından ayırt edilebiliyor.

Gerileme yok!

Araştırma ekibinden Prof. Dr. Stephen Riley, 2021 senesinin Şubat ve Mart aylarında yaşanan azalmadan sonra vaka sayılarının yatay bir şekilde seyretmeye başladığını söyledi. Bilim insanları, koronavirüsün bulaştırma katsayısının 1 olarak gerçekleştiğini, yani koronavirüsün yatay bir şekilde seyrettiğini ancak gerilemediğini ifade ediyor.

Çocuklarda bulaş arttı

Araştırmada, İngiltere’de 8 Mart 2021 tarihinde normalleşme kapsamında okulların açıldığı belirtildi. Yeni vakaların tespit edilme hızındaki düşüşün ciddi düzeyde yavaşladığı belirtilen araştırmada, ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında bulaşın çok fazla olduğuna dikkat çekildi. Araştırmada, 65 yaş üstü insanlarda ise bulaşın azaldığı belirtilerek, bunun aşılama programından kaynaklandığı ifade edildi.

“Yakından takip edilmeli”

Prof. Dr. Riley, İngiltere’de vaka sayılarının yatay bir şekilde seyretmesinin nedenini “sosyal temasın artması” ve kısmi olarak da “okulların yüz yüze eğitime geçmesi” olarak açıkladı. Okulların yüz yüze eğitime geçmesinin ardından vaka sayılarının patlak vermemesi nedeniyle mutlu hissettiğini belirten Prof. Dr. Riley, normalleşme sürecinde hem İngiltere hükümetinin hem de uzmanların süreci yakından takip etmesinin şart olduğunu söyledi.

İngiltere aşılama tablosu

İngiltere’de şimdiye kadar 5,6 milyon kişiye koronavirüs aşısının her iki dozu da yapıldı. Söz konusu ülkede, şimdiye dek 31,7 milyon kişiye koronavirüs aşısının sadece bir dozu yapıldı.

İngiltere koronavirüs tablosu

İngiltere’de şu ana kadar 4 milyon 367 bin 291 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 126 bin 927 can kaybı gerçekleşti.