Venezuela’dan İngiltere ve ABD’ye çağrı: Aşı alamıyoruz, hesaplarımızı açın!

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, koronavirüs aşısı satın alamadıklarını, bu nedenle ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve İngiltere'den dondurulan hesaplarının açılmasını talep etti.

maduro

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüsün olumsuz etkilerinin en fazla görüldüğü ülkelerden biri de Venezuela oldu. Söz konusu ülkede yaşanan ekonomik sorunlar, koronavirüs ile mücadelenin önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından uygulanan yaptırımlar sebebiyle aşıya erişim konusunda problem yaşadıklarını belirtmiş, kendilerine aşı veren ülkelere petrol ile ödeme yapabileceklerini dile getirmişti.

“Kaynaklarımız açılsın”

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve İngiltere’ye önemli bir çağrıda bulundu. Arreaza, koronavirüs aşılarının ithal edilebilmesi için cezai yaptırımlara son verilmesi gerektiğini ifade etti. Minimum 300 milyon doların serbest bırakılması gerektiğini aktaran Arreaza, önceden yaptıkları çağrılara ABD (Amerika Birleşik Devletleri) ve İngiltere tarafından hiçbir şekilde olumlu cevap verilmediğini dile getirdi.

Anlaşma sağlanmıştı

Söz konusu ülkede koronavirüs aşısının satın alınması konusunda hükümet ve muhalefet arasında 21 Mart 2021 tarihinde anlaşma sağlanmıştı. ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) uyguladığı yaptırımlar sonucu dondurulmuş halde bulunan 30 milyon dolara muhalefetin çabaları sonucu ulaşılacağı ifade edilmişti. Söz konusu ülkeye ait fonların serbest bırakılması halinde 12 milyon doz koronavirüs aşısının satın alınabileceği belirtilmişti.

İngiltere’de ne kadar altın var?

İngiltere Merkez Bankası’nda Venezuela’nın 930 milyon Euro değerinde altına sahip olduğu öngörülüyor. ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından uygulanan yaptırımlar sebebiyle maddi sorunlarla karşılaşan ülkenin sağlık sisteminin koronavirüs nedeniyle çökmesinden endişeleniliyor. Venezuela, İngiltere Merkez Bankası’na ilk defa 2018 senesinin sonunda yaptığı çağrıda, altınlarının serbest bırakılmasını istemişti. Fakat İngiltere Merkez Bankası, 2019 senesinin Ocak ayında bu isteği kabul etmemişti.

ABD’den yabancı bankalara uyarı gelmişti

ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Maduro’yu istifa etmeye zorlamak amacıyla yaptırımları hayata geçirmiş, söz konusu yaptırımlara aykırı davranılmaması için hem diğer ülkelere hem de yabancı şirketlere ve bankalara uyarıda bulunmuştu.

Venezuela koronavirüs tablosu

Venezuela’da şimdiye dek 171 bin 373 vaka tespit edilirken, koronavirüs kaynaklı 1.720 can kaybı gerçekleşti.

Maduro’dan “Petrol verelim” çağrısı

Koronavirüs aşılarının tedariki konusunda çıkmaza giren Maduro, kendilerine aşı veren ülkelere bunun karşılığında ham petrol verebileceklerini söylemişti. DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından hayata geçirilen COVAX dâhilinde aşıları temin etmeye çalıştıklarına dikkat çeken Maduro, söz konusu aşıları ithal edebilmek için petrol ticareti yapabileceklerini dile getirmişti. Maduro, bu ticaretin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan müşterilere ve gemilere sahip olduklarını ifade etmişti.

Petrol ihracatında azalma yaşanmıştı

Venezuela’nın dünyanın en kritik petrol üreticisi ülkelerinden biri olduğu biliniyor. Maduro’nun istifa etmesini isteyen ABD (Amerika Birleşik Devletleri), devlet petrol şirketine yönelik 2019 senesinde yaptırım uygulamaya başlamıştı. Bunun üzerine söz konusu ülkenin petrol ihracatında önemli seviyede azalma yaşanmıştı.