Vladimir Zelenskiy, kamuflajını giydi cepheye indi!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, kamuflajını giyerek, zaman zaman çatışmaların meydana geldiği cephe bölgesi olan Donbass'a geldi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye başta olmak üzere Batı ülkelerin de ilhakını tanımadığı Kırım ile ilgili Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim sürüyor.

Rus yönetimi son hafta, işgali altındaki topraklara on binlerce personel ve tank gibi çok sayıda savaş aracı sevk etti.

Lugansk ve Donbass şehirlerindeki ayrılıkçılara desteğini ve bağımsız cumhuriyetler kurmalarına desteğini sürdüren Moskova, Ukrayna’nın doğu tarafından faaliyetlerine hız vermiş durumda.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, zaman zaman şiddetli çatışmaların cereyan ettiği cephe bölgesi olan Donbass’a kamuflajını giyerek geldi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik

Ukrayna’nın Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, Ukrayna Meclisi’nde 30 Mart 2021 tarihinde yaptığı konuşmada, Rus ordusunun askerî tatbikat kılıfı altında Ukrayna sınırlarına birlik sevkiyatını artırdığı uyarısında bulunmuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rusya’ya ait topraklar içinde Rus ordusunun kendi takdiri ile hareket ettiğini ve kesinlikle bunun hiçbir devlet için tehdit oluşturmadığını savunmuştu.

Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbass bölgesinde, sözde bağımsızlık ilanında bulunan Rus yanlısı ayrılıkçı gruplar ile Ukrayna yönetimi arasında 2014 yılından bu tarafa çatışmalar sürüyor.