Yerel hammaddelerden sülfata dayanıklı çimento üretimine başlandı

Türkmen kimyacıları, yerel hammadde - demir oksit kullanarak, sülfata dayanıklı (Portland) bir çimento tarifi geliştirdiler. Bu tip çimento, doğal fak

Yerel hammaddelerden sülfata dayanıklı çimento üretimine başlandı
Türkmen kimyacıları, yerel hammadde - demir oksit kullanarak, sülfata dayanıklı (Portland) bir çimento tarifi geliştirdiler. Bu tip çimento, doğal faktörlere ve ayrıca kimyasal olarak agresif maddelere karşı bağışıklık kazanır ve bu nedenle inşaatta vazgeçilmezdir. Kural olarak, su altı ve yer altı dizileri betonlanırken kullanılır.

Türkmence üretim birliği uzmanlarına göre, Balkan çimento fabrikası yerel hammaddelerden sülfat dayanıklı çimento üretiminde ustalaştı. Yaklaşık 7.000 ton yüksek kaliteli inşaat malzemesinin ilk partisi üretildi.

İthalat ikame programının uygulanması bağlamında, ANT Kimya Enstitüsü'nden bilim adamları, Sanayi ve Devlet Kurumu Turkmengeologiya'dan uzmanlar ile birlikte ANT Kimya Bilim Adamları, Tuarkyr maden bölgesinin, özellikle demir cevheri rezervlerinin doğal kaynaklarını kullanma olasılığını araştırdılar ve Chagyl deposunda hammadde çıkarımının düzenlenmesine yardımcı oldular.

Sonuç olarak, geçen yıl, “Türkmenleşme” derneği bu bileşeni yurt dışından satın almayı reddetti ve şimdi sanayi işletmelerine yüksek mukavemetli inşaat malzemesi üretimi için gerekli yerel hammaddeler sağlıyor.
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 16:47
YORUM EKLE