Yerel tatlı kirazlar Nijerya pazarına ulaşıyor

Yerel tatlı kirazlar Nijerya pazarına ulaşıyor

Azerbaycan, yalnızca yerel talebi karşılamak için değil, dış pazarlara daha geniş erişim sağlamak için tarımsal üretimi artırmaya çalışıyor.

Bu bağlamda, ülke tarımsal üretim yapan kişilerin faaliyetlerini desteklemeye yönelik çabalarını güçlendirmektedir. Bu amaçla Azerbaycan, geçen yıl Tarım Bakanlığı'na bağlı Devlet Tarım Ticaret Şirketi'ni kurdu.

Şirket, fuarlar, eğitimler ve diğer girişimler düzenleyerek "yeşil pazarlar" yaratarak Azerbaycan'da küçük ve orta ölçekli çiftçilere desteğini arttırmayı hedefliyor. Yeşil pazarlar, tüketicilerin organik, sağlıklı ürünleri rekabetçi fiyatlarla almasını sağlar. Asıl görev, tüketicileri yerli üreticilerin ürünlerini almaya ve faaliyetlerini yeşil pazarlar aracılığıyla desteklemeye teşvik etmektir.

Devlet Tarımsal Ticaret Şirketi, özellikle yerel tarım ürünlerinin dış pazarlara ihracatını artırmak için faaliyetlerini genişletiyor. Özellikle, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Nijerya'ya tarım ürünleri ihracatı başlamıştır.

Tarım Bakanlığı tarafından sağlanan bilgilere göre, Haçmaz bölgesinde yetişen Napolyon çeşitlerinde bir grup tatlı vişne Nijerya'ya ihraç edildi. Ürün zaten başkent Abuja pazarlarında satıldı.

Devlet Tarımsal Ticaret Şirketi müdürü Leyla Mammadova, kuruluşundan bu yana küçük ve orta ölçekli çiftçi ürünlerinin satışını desteklediğini, yeni satış kanalları yarattığını ve ambalaj ürünlerini ürettiğini söyledi.

Geleneksel pazarlara ihracat yapmanın yanı sıra, yeni satış pazarları için aktif bir arama yapıldığını da vurguladı.

“Şu anda Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Nijerya ve BAE'ye tarım ürünleri ihraç ediyoruz. İhraç edilen ürünlerin hacmi ve yelpazesi büyüyor ve satışların coğrafyası zamanla genişliyor ”dedi.

Yurtdışındaki Azerbaycan tarım ürünlerine, diğer üreticilerin lezzet ve kalitede ürünlerinden daha üstün oldukları için büyük ilgi olduğunu belirtti.

Azerbaycan ürünleri Made in Azerbaijan markası altında dış pazarlarda satılmaktadır. Ulusal ürünler ilk kez 2017 yılında Cibuti'nin "Casino", "Al Gamil" ve "Cash Center" süpermarketlerinde Afrika'da satışa sunuldu.

Nijerya'nın prestijli La Pounte süpermarketinin, Made in Azerbaijan markası altında Azerbaycan ürünlerini sattığı unutulmamalıdır.

https://www.azernews.az

YORUM EKLE