Yunan basını “104 amiralli bildiriyi” kutluyor!

104 amiralin darbe bildirisi Yunan medyasında bayram havasına neden oldu. "Türkiye'de kılıçlar çekildi" diyen Yunan medyası, hadsiz bildiriyi manşetlere taşıyarak emekli amirallere destek verdi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

104 emekli amiral tarafından yayımlanan darbe tehdidi dolu bildiride, “…Aksi halde” diyerek başlanan bölümde iktidara “Tarihte örnekleri dolu olan risk ve tehditle karşılaşacakları” tehdidinde bulunuluyordu.

Bildiri sebebiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re’sen soruşturma başlatıldı ve içlerinde Cem Gürdeniz’in de bulunduğu 10 amirale gözaltı uygulandı.

Millî iradeye parmak sallayan ve Türkhalkının büyük tepkisini çeken bildiri, Yunan basınından büyük destek gördü.

Katherimini: Amirallerin roketi…

Yunanistan’ın en prestijli gazetelerinden biri olan Katherimini, bildiri ile ilgili “roket” benzetmesinde bulundu ve “Erdoğan, amirallerin roketleri sonrası acil durum konseyini toplama kararı aldı.” dedi.

Hükümetin bildiriye çok sert tepki verdiğini belirten Katherimini, Kanal İstanbul Projesi’yle ilgili şunları yazdı:

“Kanal İstanbul, Süveyş ve Panama kanallarına benzer bir proje ve Erdoğan’ın 18 senedeki havalimanları, yollar, tüneller, köprüler, hastaneler gibi dev projeleri arasında en iddialısı. Projenin onaylanması, Montrö Anlaşması ile ilgili Türkiye’deki tartışmaları alevlendirdi. Hükümet Kanal İstanbul projesiyle İstanbul’un daha çekici olacağını, boğazdaki baskının hafifleyeceğini ileri sürüyor.”

Ethnos: Bildiriye muhalefet destek verdi

Ethnos gazetesi de, amirallerin bildirisi sonrası Türkiye’de adeta siyasi deprem yaşandığını kaydederek, muhalefetin 104 amiralin bildirisini desteklediğini yazdı.

Pentapostagma: Türkiye’de kılıçlar çekildi

Türkiye’ye karşı yoğun provokatif haberler hazırlayan Pentapostagma haber sitesi ise, “Türkiye’de iç savaş” başlığını kullanarak, “104 amiral, Erdoğan karşıtı bildiri yayımladı. Fırtınalı olaylar yaşanıyor. Türkiye’de resmen kılıçlar çekildi.” dedi.

Greek City Times: Eski amirallerden uyarı bildirisi

Greek City Times haberinde büyük bir çarpıtmaya imza atarak sanki Türkiye Montrö Anlaşması’ndan çekiliyormuş algısı oluşturmak istedi. Greek City Times, “104 emekli amiral, Montrö Antlaşması’nın yürürlükte kalması hususunda ‘hükümete uyarı’ bildirisi yayımladı.” ifadelerini kullandı.