Yunan general: Bir tek baş belası var, o da Türkiye!

Yunanistan Genelkurmay Başkanı General Konstantinos Floros, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) dâhil herkesin barış ve istikrardan yana olduğunu iddia ederek, "Bir tek baş belası var, o da Türkiye." dedi.

floros2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yunanistan, Ege ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin sahip olduğu hakları gasp etmeye devam ediyor. AB (Avrupa Birliği) ve ABD (Amerika Birleşik Devletleri) tarafından verilen desteğe güvenen Yunanistan, giderek daha da agresif bir tavır sergiliyor. Yunanistan Genelkurmay Başkanı General Konstantinos Floros, yaptığı son açıklamada, ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Yunanistan’ı farklı bir bakış açısıyla dinlemesinden dolayı memnuniyet hissettiklerini belirterek, Türkiye’nin provokasyon yaptığını iddia etti.

“Ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılıyor”

Türkiye’nin bölgede provokasyon yaparak istikrarsızlığa neden olduğunu söyledikleri zaman ne demek istediklerinin artık çok daha iyi bir şekilde anlaşıldığını kaydeden Floros, ABD (Amerika Birleşik Devletleri) dâhil herkesin barış ve istikrardan yana olduğunu öne sürdü. Floros, “Bir tek baş belası var, o da Türkiye.” dedi.

“Çok sayıda ülke Türkiye’yi protesto ediyor”

ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) verdiği desteğin kendileri için çok ciddi bir avantaj yarattığını belirten Floros, Türkiye konusunda artık yalnız hissetmediklerini çünkü çok sayıda ülkenin Türkiye’yi protesto ettiğini söyledi.

“Ne zaman istersek karasularımızı 12 mile çıkarabiliriz”

Floros, Türkiye’nin “tehditlerinde” ciddi olmadığını düşündüğünü belirterek, “Ne zaman istersek karasularımızı 12 mile çıkarabiliriz.” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Yunanistan, İyon Denizi’nde 6 mil olan karasularını 12 mile genişletti. Söz konusu ülke, aynı şeyi Ege’de de uygulamayı hedefliyor. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın batı karasuları sınırlarını genişletmeye hakkı olduğunu belirterek, aynı şeyin doğu karasuları sınırları için de bir mesaj olduğunu ifade etmişti. Miçotakis, Yunanistan’ın topraklarını ilhak aracılığıyla değil, uluslararası hukuk kuralları doğrultusunda genişleteceğini aktarmıştı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Girit Adası’nın doğusunda karasularını genişletme hedefine sahip olduklarını dile getirmişti.

Savaş nedeni sayılıyor

Yunanistan tarafından Ege’deki karasularının genişletilmesi, TBMM’nin (Türkiye Büyük Millet Meclisi) 1995 senesinde verdiği karara göre “savaş sebebi” olarak sayılıyor. Bütün parti temsilcileri, 8 Haziran 1995’ta ortak bir bildiri hazırlamıştı. Ege’de Yunanistan tarafından karasularının 6 milin ötesine çıkarılması durumunda “savaş sebebi”nin ortaya çıkacağı ifade edilen bildiride, bu şekilde Türkiye hükümetine askerî alandaki yetkililer dâhil bütün yetkilerin tanınacağı kaydedilmişti.

Karasuları 12 mile çıkarılırsa ne olacak?

Ege’de Yunanistan tarafından karasularının 12 mile çıkarılması durumunda şunlar olacak: Ege Denizi’nin yüzde 40’ını meydana getiren Yunan karasularının büyüklüğü yüzde 70’e çıkacak. Yüzde 51 olan açık deniz alanının büyüklüğü ise yüzde 15’e düşecek. Türkiye’ye sonuç olarak Ege Denizi’nin yüzde 10’undan daha az bir bölge kalacak.