Yunanistan’dan Türkiye açıklaması: Tanımıyoruz!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Libya arasındaki MEB'i tanımadıklarını belirterek gerilimi körükledi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Nisan Salı günkü Libya ziyareti gündem olan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina’dan “istenmeyen adam” ilan ederek kovdurduğu dönemin Libya büyükelçisi ve bugünün Libya Konsey Başkanı Muhammed el Menfi ile bir araya gelmiş, ardından da Abdülhamid Dibeybe ile görüşmüştü.

Yaptığı ziyaretin ardından temaslarını Yunan televizyon kanalı Star TV’ye değerlendiren Yunanistan Başbakanı Miçotakis, burada skandal açıklamalarda bulunarak, Türkiye’nin iyi komşuluk ve iyi niyet çerçevesinde yürütmek istediği ilişkilere ağır darbe vuracak ve Türkiye’nin sert tepkisini çekecek skandal sözler sarf etti.

Miçotakis: Türkiye, Libya’nın komşusu değil!

Atina’nın görüşlerine Avrupa Komisyonu’nun da katıldığını söyleyen Başbakan Kiryakos Miçotakis, Libya’nın komşusunun Türkiye değil, Yunanistan olduğunu, komşuluk pozisyonunu Libya Geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus Menfi’ye hatırlattığını bildirdi.

Bu konuda Muhammed Yunus Menfi ile Yunanistan-Libya arasında deniz yetki alanlarını ortaya koyacak ortak bir heyetin oluşturulmasında mutabık kaldıklarını belirten Kiryakos Miçotakis, yaklaşık 10 sene sonra Libya’ya yaptığı ziyaretin hayli başarılı ve verimli geçtiğini ifade etti.

AB-Türkiye arası her an bozulabilir!

AB-Türkiye arasında tekrar başlayan görüşmelerde görünen olumlu gündemin de her an değişebileceği iddiasında bulunan Miçotakis, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı tutumunun görüşmelerin seyrini belirleyeceğini dile getirdi.

Yunanistan’dan kovduğu Menfi’nin ayağına gitti

27 Kasım 2019 tarihinde Türkiye, BM’nin (Birleşmiş Milletler) meşru gördüğü Trablus hükümeti ile deniz yetki alanları anlaşması ve askerî işbirliği anlaşması imzalarken, Atina anlaşmaya, Akdeniz’deki çıkarlarını zedelediği gerekçesiyle karşı çıkmıştı.

İç savaşta darbeci Halife Hafter’e destek veren Yunanistan hükümeti, Libya’nın Atina Büyükelçiliği görevini yapan Muhammed Yunus Menfi’yi “istenmeyen kişi” (Persona non grata) ilan ederek ülkeden kovmuştu.