Daha önce Türkiye’de yaşanan ekonomik durum ile ilgili "Eğer Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırma yetkisi yoksa ve döviz rezervlerinin yeterliliği sınırlıysa, IMF yoksa, o zaman geriye ne kalıyor?" sorusu ile de gündeme gelen Timoty Ash, sosyal medya hesabında yaptığı Türkiye yorumu ile tekrar gündeme geldi.

Dün akşam saatlerine kadar rekor üstüne rekor kıran doların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine toplantısının ardından duyurduğu dövize endeksli TL mevduat sistemi sonrasında 18,34 lira seviyelerinden 12'nin altına gerilemesi dünyada da yorumlandı. Yaşanan hareketlilik dünyanın en ünlü ekonomistlerinin de ilgisini çekmiş gözüküyor.

06-tim-ash

Daha önce yaşanan sert yükselişe anlam veremeyen usta ekonomist Timothy Ash, 30 yıldır gelişmekte olan ülkelerin parasında böyle bir oynaklık görmediğini ifade etti.

Timoty Ash, sosyal medya hesabından bir grafik paylaşarak, Erdoğan'ın açıklaması sonrası doların düşüşüne ilişkin, '30 yıllık ekonomistim. Hiçbir para biriminde bu denli döviz oynaklığını hiç görmedim. İnanılmaz' dedi.

TL'deki hareketlilik dünyaca ünlü ekonomist Timothy Ash'i de hayretler içinde bıraktı: 30 yıldır böyle bir şey görmedim