Yeni bir rapor, Amerika Birleşik Devletleri'nin dünyadaki küresel plastik atıklara açık ara en büyük katkıyı yaptığını gösterdi.

Çarşamba günü federal hükümete sunulan raporda, büyüyen krizle mücadele için ulusal bir strateji çağrısında bulunuldu. Genel olarak, ABD, 2016 yılında plastik atıklara yaklaşık 42 milyon metrik ton (MMT) katkıda bulundu. Analize göre bu, Çin'in iki katından ve Avrupa Birliği ülkelerinin toplamından daha fazla.

Altın Fiyatlarında Rekor Artış Yaşandı! Gram ve Çeyrek Altını Bu Seviyede Görmediniz! Altın Fiyatlarında Rekor Artış Yaşandı! Gram ve Çeyrek Altını Bu Seviyede Görmediniz!

Ortalama olarak, her Amerikalı yılda 130 kilogram plastik atık üretirken, listede ikinci sırada kişi başına 99 kiloyla İngiltere ve onu yılda 88 kiloyla Güney Kore izliyor.

"Küresel Okyanus Plastik Atıklarında ABD'nin Rolüyle Hesaplaşma" başlıklı rapor, Aralık 2020'de yasalaşan Denizlerimizi Koru 2.0 Yasası'nın bir parçası olarak Kongre tarafından zorunlu kılındı. Raporu derleyen uzmanlar komitesine başkanlık eden Monterey Bay Akvaryumu'nun bilimden sorumlu başkanı Margaret Spring, "20. yüzyılın mucizevi plastik icadının başarısı, görünüşte baktığımız her yerde küresel ölçekte bir plastik atık tufanı üretti" ifadelerini kullandı.

Küresel plastik atıkların, iç ve kıyı topluluklarını etkileyen, nehirleri, gölleri ve sahilleri kirleten, topluluklara ekonomik yükler getiren, nesli tükenmekte olan vahşi yaşamı ve insanların gıda için bağımlı olduğu kirlenmiş suları etkileyen "çevresel ve sosyal bir kriz" olduğunu da sözlerine ekledi.

Raporda, küresel plastik üretiminin 1966'da 20 milyon mt'dan 2015'te 381 MMT'ye yükseldiği ve yarım yüzyılda 20 kat arttığı belirtildi. Raporda, başlangıçta okyanus atıklarına ilgi yalnızca gemi ve deniz kaynaklı kaynaklara odaklanmıştı, ancak artık karadaki hemen hemen her plastiğin nehirler ve akarsular yoluyla okyanuslara ulaşma potansiyeline sahip olduğu biliniyor.

Araştırmalar, yaklaşık bin deniz canlısı türünün plastik dolaşmaya veya mikroplastikleri yutmaya duyarlı olduğunu ve daha sonra gıda ağından geçerek insanlara geri döndüğünü göstermiştir. Raporda, her yıl yaklaşık 8 milyon tonluk plastik atığın dünyaya girdiği, "her dakika bir çöp kamyonu plastik atığı okyanusa atmaya eşdeğer" olduğu belirtiliyor.

Mevcut hızla, okyanusa salınan plastik miktarının 2030 yılına kadar yılda 53 MMT'ye ulaşabileceği, yani yıllık okyanustan yakalanan balıkların toplam ağırlığının kabaca yarısına ulaşılabileceği belirtildi. Bunun bir nedeni, özellikle 1980'den beri belediye katı atıklarında plastik atık üretimi patlamış olsa da, geri dönüşüm ölçeğinin devam etmemesi ve bu da giderek daha fazla plastiğin çöplüklere girmesine neden olmasıdır.