Dünyanın en çok öldüren mantarı: Köy göçüren!

Vatandaşların tam olarak tanımadıkları mantar türlerini tüketmemesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, aksi halde ölümcül bir zehirlenmeyle karşı karşıya kalınabileceğini belirtti. Dünya genelinde en fazla ölüme neden olan tür olan "köy göçüren

Sağlık 22.04.2021 - 13:35 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Havaların ısınmasıyla birlikte ormanlık alanlarda büyüyen mantarlar, piknik yapan vatandaşların ilgisini çekiyor. Düzce Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Kaya ise vatandaşlara, bilmedikleri mantar türlerini tüketmemeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Zehirli mantarları zehirsiz olanlardan ayırt edemeyen vatandaşların ölüme yol açabilen zehirlenme vakalarıyla karşı karşıya kalabildiğinin altını çizen Kaya, "zehirli köy göçüren mantarı" ile zararsız "kanlıca" ile "kuzu göbeği" türlerini birbiriyle karıştırabildiğini belirtti.

"Dünya'da en fazla ölüme yol açan mantar"

Köy göçüren mantarının ciddi miktarda zehir içerdiğini aktaran Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, bu türün Dünya'da en fazla ölüme yol açan mantar türü olduğunu ifade etti. Mantarların çok değişik şekil ve renklerde doğada bulunduğunu ve insanların ilgisini çektiğini aktaran Kaya, çiftçiler tarafından üretilip satılanların dışında üretilmeyen ve ormanlardan toplanan farklı mantar türlerinin olduğunu hatırlattı. Bazı mantar türlerinin ölümcül derecede zehirli olduğunu kaydeden Kaya, zehirli mantarları diğer türlerden ayırmanın hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

"Yağmur ile güneşte şekil ve renk değiştiriyorlar"

Dünya genelinde en fazla ölüme neden olan "köy göçüren mantarını" diğer türlerden ayırmak gerektiğini kaydeden Kaya, bu mantarın resmi adının "Amanita phalloides" olduğunu belirtti. Binlerce köy göçüren mantarı toplayan ve üzerlerinde araştırma yapan biri olarak bazen kendisinin bile bu türü diğerlerinden ayıramadığını aktaran Kaya, yağmur nedeniyle mantarın renginde değişimlerin meydana gelebildiğini kaydetti. Bu mantarın güneş görünce de şekil değiştirebildiğini vurgulayan Kaya, köy göçüren mantarının albino türüne denk gelen insanların ölüden kurtulmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

"Tamamen emin oldukları türleri tüketsinler"

Doğada doğru mantarları toplamanın profesyonellik isteyen bir iş olduğuna değinen Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, mantar alıcılarının istedikleri türleri bulamaması durumunda farklı türlere yöneldiğini hatırlattı. Bu durumda mantar meraklıları ile alıcıların dikkatli olması gerektiğine değinen Kaya, yağmur ile güneş görünce renk ve şekil değiştiren köy göçüren mantarına karşı dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Vatandaşların yalnızca tamamen emin olduğu mantar türlerini tüketmesi gerektiğine işaret eden Kaya, aksi halde ölümcül bir zehirlenmeyl karşı karşıya kalınabileceğini aktardı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@