Dünya'nın gördüğü en vahşi canlı: Kaç tane T-Rex yaşadı?

Dinozorlara ilgi duyan birçok kişinin kafasında oluşan dinozor imgesi genellikle dev bir yırtıcı olan Tyrannosaurus Rex (T-Rex) adlı türdür. Yaklaşık 68 ila 66 milyon yıl önce yaşayan avcı bir dinozor cinsi olan T-Rex, güçlü arka ayakları ve 1 metreden d

Teknoloji 16.04.2021 - 09:30 04.05.2021 - 04:19 İlan35
Dinozorlara ilgi duyan birçok kişinin kafasında oluşan dinozor imgesi genellikle dev bir yırtıcı olan Tyrannosaurus Rex (T-Rex) adlı türdür. Yaklaşık 68 ila 66 milyon yıl önce yaşayan avcı bir dinozor cinsi olan T-Rex, güçlü arka ayakları ve 1 metreden daha uzun kafasıyla yaşamış en vahşi hayvan türü olarak kabul ediliyor. Uzunluğu 12 metreyi ve ağırlığı 6 tonu bulan etçil bir yırtıcı olarak bilinen T-Rex, "zorba kertenkelelerin kralı" olarak adlandırılıyor. Kuzey Amerika ve Asya'da hüküm süren bu vahşi yırtıcıyla ilgili yapılan bir araştırma, T-Rex türüne dair bilinenleri güncelledi.


Yaklaşık 127 bin nesil boyunca Dünya'ya korku saldı!


California Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya göre Dünya'da yaklaşık 2 milyon yıl boyunca hüküm süren T-Rex'in "cinsel olgunluğu", "vücut ölçüsü" ve "tüketmesi gereken enerji miktarı" incelendi. Yaklaşık 127 bin nesil boyunca Dünya'ya korku salan T-Rex adlı dinozorun tahmini sayısı bulunmaya çalışıldı. Yapılan hesaplamalar sonucunda 2 milyon yıl boyunca yaklaşık 2,5 milyar T-Rex'in yaşadığı tespit edildi. Kuzey Amerika'da 1-3 milyon yıl boyunca yaşadığı belirtilen T-Rex'in Dünya üzerinde tespit edilen gelmiş geçmiş en vahşi canlı olduğu kaydedildi.


"Yaklaşık 2,5 milyar T-Rex yaşamış olmalı"


Şimdiye kadar 100 T-Rex dinozor fosili bulduklarını aktaran California Üniversitesi Paleontoloji Müzesi Müdürü Charles Marshall, bulunan fosillerden 68'inin dişi dinozorlar olduğunu belirtti. Yaptıkları çalışmalar sonucu yaklaşık 2,5 milyar T-Rex'in yaşamış olması gerektiğini kaydeden Marshall, şayet bu sayının 2,5 milyon olması durumunda hiç T-Rex bulunamayabileceğini aktardı. Yapılan çalışmalara göre doğumdan sonra geçen 14 yıl içinde cinsel olgunluğa erişen T-Rex türü dinozorların yaklaşık yaşam süresinin 28 yıl olduğu belirtildi.


Bir ısırışta 230 kilogram et yiyebiliyordu!


Dinozorun özelliklerine göre verilen Tyrannosaurus Rex ismi, Antik Yunanca'da bulunan tyrant (tiran) ve sauros (kertenkele) kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. İlk defa 1906 yılında resmi olarak bir bilimsel yayında özellikleri anlatılan T-Rex'in bir ısırışta yaklaşık 230 kilogram et yiyebildiği kaydediliyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@