Türkiye gibi ama çok daha farklı şekilde "tarihi" günler yaşayan Tunus'da 25 Temmuz'daki referandumla kabul edilen yeni anayasanın yürürlüğe girdiği açıklandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz'daki referandumla kabul edilen yeni anayasanın yürürlüğe girdiğini bildirirken 25 Temmuz'un anayasa meşruiyeti ile halk meşruiyeti arasındaki uyum günü olduğunun ifade etti.

Tunus halkının ülkesini temizlemek istediğine ve halkın gücünü ele geçirmeye çalışanların yargıya hesap vermesi gerektiğinin altını çizen Kays Said, "Yeni bir seçim yasası oluşturulacak. Seçim yasalarının kurumlar üzerindeki etkisi, anayasanın hükümlerinden az değildir." demesi ile de ayrıca dikkat çekti.

Tunus'ta resmi sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Kays Said

Hak ve özgürlüklerin korunması için Anayasa Mahkemesinin kurulacağını belirten Said, hak ve özgürlüklerin korunacağı ancak toplumsal adaletin daha öncelikli bir mesele olduğuna vurgu yaparak, 25 Temmuz'da yapılan anayasa referandumunu engellemeye çalışanların başarılı olamadığını söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz 2021'de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021'de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendisine bağlamış ve 13 Aralık 2021'de açıkladığı "siyasi krizden çıkışın yol haritası" ile ülkede 25 Temmuz 2022'de anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022'de de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını açıklamıştı.

Sayıştay Raporları Son Bombayı Patlattı! SGK'nın Sağlık Bakanlığı'na Gönderdiği Para da Kayıp! Açıklama İse Yok! Sayıştay Raporları Son Bombayı Patlattı! SGK'nın Sağlık Bakanlığı'na Gönderdiği Para da Kayıp! Açıklama İse Yok!

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said: Normalleşme Sözcüğünden Nefret Ediyorum | Stratejik Düşünce Enstitüsü

"Tunus'un dini İslam'dır" maddesi anayasa taslağı hazırlama sürecinde ciddi tartışmalara neden olsa da bu madde yeni anayasa taslağında "Tunus, İslam ulusunun bir parçasıdır" olarak değiştirilmiş sonrasında da Tunus Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Faruk Buasker, 16 Ağustos Salı günü düzenlediği basın toplantısında, 25 Temmuz'da referanduma sunulan anayasa taslağının kabul edildiğini duyurmuştu.