ABD ve Avrupa'nın baskıyı artırdığı Rusya Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nı denetime kapattı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (Yeni START) kapsamına giren unsurlarını geçici olarak denetime kapattığını bildirince beklenen korku da başladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin silah denetim faaliyetlerini kendisi için uygun şartlarda yeniden başlatmaya çalıştığı ve böylece Rusya’nın ABD’de denetleme hakkından mahrum bırakıldığı belirtilirken “Rusya, ABD’ye diplomatik kanallar üzerinden Yeni START kapsamına giren tüm unsurlarını denetim faaliyetlerinden geçici olarak çektiğini bildirdi.” dendi.

Avrupa Bu Adamı Konuşuyor! Mahkemeye Bile Çıplak Gitti Ve Yasalardaki Boşlukar İle Kendini Savundu! Avrupa Bu Adamı Konuşuyor! Mahkemeye Bile Çıplak Gitti Ve Yasalardaki Boşlukar İle Kendini Savundu!

YENİ START ANLAŞMASI NEDİR?

Yeni(den) START - Son Dakika Haberler Milliyet

ABD’nin Sovyetler Birliği ile 1991’de, Rusya Federasyonu ile 1993’te imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmaları (START 1 ve START 2) devamı olan “Yeni START” anlaşması, Washington ve Moskova arasında yürürlükteki son nükleer anlaşma olarak biliniyor.

Anlaşma'nın dikkat çeken özelliği ise uzun menzilli nükleer silah başlıklarına ve füzelere kısıtlaması getirmesi.

5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık anlaşmanın süresi 5 Şubat 2021’de sona erecekken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, anlaşmayı 5 yıllığına uzatma kararını vererek 29 Ocak 2021’de imzalamıştı.