Dünya'ya en yakın kara delik tespit edildi!

ABD'nin Ohio Eyalet Üniversitesi'nde araştırma yapan bir grup bilim insanı, Dünya'ya en yakın kara deliği keşfetti. Yaklaşık olarak Dünya'dan bin 500 ışık yılı uzakta olduğu tespit edilen kara deliğin Güneş'ten 3 kat daha büyük olduğu belirtiliyor. Tespit

Teknoloji 22.04.2021 - 17:13 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Bilim insanları uzun yıllardır kara deliklerin gizemini çözebilmek için teleskoplarını uzayın derinliklerine çevirerek bilgi edinmeye çalışıyor. Henüz varlıklarının kaynağı kesin olarak anlaşılamayan ve güçleriyle uzayı nasıl etki gösterdikleri çözülemeyen kara deliklere dair var olan bilgi kırıntılarından hareket eden uzmanlar, bu devasa cisimleri anlamaya çalışıyor. ABD'de yapılan bir araştırma sonucunda Dünya'ya en yakın kara deliğin tespit edildiği kaydedildi. Güneş'ten en az 3 kat daha büyük olduğu kaydedilen karadeliğe "Tek Boynuzlu At" ismi verildi.

Kara deliğe neden Tek Boynuzlu At adı verildi?

The Unicorn (Tek Boynuzlu At) ismi verilen kara deliğin Dünya'ya olan uzaklığının bin 500 ışık yılı olduğu ifade edildi. Peki kara deliğe neden Tek Boynuzlu At adı verildi? Araştırmayı yapan ekibin verdiği bilgilere göre; kara deliğin boyutunun küçük olması ve Yunancada tek boynuzlu at maansını taşıyan Monoceros takımyıldızında yer alması nedeniyle bu adın verildiği kaydedildi. Ohio Eyalet Üniversitesi'nde astronomi öğrencisi olan Tharindu Jayasinghe, keşfedilen kara deliğin bir hayli benzersiz ve ilginç olduğunu belirtti.

Kara deliğin etkilediği bir kızıl yıldız tespit edildi

Başka bir dev kırmızı yıldız üzerinde araştırma yürüten ekip, bu devasa yıldızın bir kara deliğin çekiminin etkisinde kaldığını belirledi. Ohio Eyalet Üniversitesi Astronomi Bölüm Başkanı Todd Thompson, kara deliğin yıldızı etkilediği tespit ettiklerinde, yapılan keşif nedeniyle bir hayli sevindiklerini vurguladı. Kara deliğin söz konusu dev kızıl yıldızı etkilemesini Dünya'daki gelgit olayına benzeten Thompson, "Bu tıpkı Ay'ın çekim gücü nedeniyle Dünya'daki suların geri çekilmesine benziyor" ifadelerini kullandı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@