Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle döviz piyasasına müdahale etmeye devam ediyor. Dolar/TL kurunun bugün 14,5 liranın üstünü görmesinin ardından müdahale gerçekleştirildi. Merkez Bankası bu işlemle birlikte dördüncü kez dövize müdahale etmiş oldu.

TCMB, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle 1 Aralık 2021’deki müdahalesi ardından 2014'ten bu yana ilk defa piyasaya müdahale ettiğini açıklamıştı.

Merkez Bankası’nın İkinci müdahalesi aynı hafta 3 Aralık'ta dolar/TL'nin 13,89'u görmesinin ardından, üçüncü müdahale ise geçtiğimiz hafta 10 Aralık'ta dolar 13,96 lirayı gördükten sonra yapılmıştı.

TCMB, döviz piyasasına satış yönünde yeni müdahale getirmesi ardından, Merkez Bankasının sitesinde yayımladığı açıklamada, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur" dendi.

Merkez bankasının bu ani ve dördüncü müdahalesi akıllarda ciddi sorular ve kaygılar yaratmış durumda.

Merkez Bankasının hamlelerine ilişkin yorumlarına devam eden Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise önceki uyarısını hatırlatarak yaptığı paylaşımda, dolar 14 lirayı geçmesin diye satılan dolarların boşa gittiğini belirtti.

“Dolar/TL maalesef 14 seviyesini de geçti. Böylece geçen hafta 14 seviyesini geçmesin diye satılan onca Dolarımız da boşa gitti. Rezerv satarak bu iş yapılmaz diye çok uyardı ben ve benim gibi bir çok kişi…” şeklinde bir paylaşım gerçekleştiren Özgür Demirtaş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz kurlarındaki artışın önüne geçebilmek yaptığı yeni hamleyi tekrar eleştirdi.