Sigorta giriş tarihi 2000 yılı ve sonrasını kapsayan vatandaşlar için emeklilik modeli görüşülüyor. Emeklilikle sigorta priminiz yeterli değil ise Meclis'ten geçmesi beklenen yeni sistemle beraber fırsatınız olabilir.

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

Emeklilik modelleriyle ilgili bu zamana kadar pek çok açıklama yapıldı. Şimdi ise emeklilik sistemine ek olarak Meclis'te görüşülmesi planlanan ve eksik sigorta priminin de tamamlanacağı bir model üzerine yoğunlaşılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan yeni bir genelge, memurlar için emeklilik sürecini önemli ölçüde etkiliyor. Bu genelge, belirli şartları sağlayan memurlara, borçlanma yoluyla erken emeklilik imkanı sunuyor. İşte bu düzenlemenin detayları...

Erken Emeklilik İçin Borçlanma Fırsatı

SGK'nın yeni genelgesi, askerlik, öğrencilik dönemleri veya yurt dışında geçirilen süreler gibi çeşitli hizmet borçlanmalarını kapsıyor. Bu sayede, belirli koşulları sağlayan memurlar, bu borçlanmaları yaparak erken emeklilik hakkı elde edebilecekler.Bu düzenlemeyle, SSK, Bağ-Kur veya memur anneler, doğum borçlanması yoluyla eksik prim günlerini tamamlayarak erken emeklilik şansı yakalayabilirler. Hizmet borçlanması, sigorta başlangıcını geriye çekerek emeklilik yaşını öne alıyor ve bu, prim günlerinin tamamlanmasına yardımcı oluyor.

sgk-24

Yeni Düzenleme Kimleri Etkiliyor?

 1 Ekim 2008 tarihinden sonra memur olarak çalışmaya başlayanlar bu düzenlemeden etkileniyor. 1 Ekim 2008'den önce SSK, Bağ-Kur veya özel sigorta sandıklarına kayıtlı olan ancak sonrasında memur statüsüne geçen bireyler için de hizmet borçlanmasında yeni düzenlemeler getirildi. Önceki Kuralların Devamı: 1 Ekim 2008'den önce SSK, Bağ-Kur veya özel sigorta sandıklarına kayıtlı olan ve daha sonra memur statüsünde çalışmaya başlayan kişiler için önceki kurallar geçerliliğini koruyor. İlk defa 1 Ekim 2008'den sonra memur statüsünde sigortalı olanlar, sigorta başlangıç tarihlerinden önceki borçlanma sürelerini, borçlandıkları süre kadar geriye çekebilecekler.