Maltepe KYK yurdundaki görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu ki daha da gündem yapacak bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'un Maltepe ilçesindeki KYK'ya ait bir erkek öğrenci yurdunda çekilen ve mültecilere ait olduğu ileri sürülen görüntüler sosyal medyada hızla yayılarak geniş yankı uyandırınca, alınan tepkiler üzerine Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden "Mülteci değiller, bilim insanları" açıklaması yapıldı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) ait Maltepe Mimar Sinan Öğrenci Yurdu'nda çekilen görüntülerde yer alankişilerin Arap mülteciler oldukları ve ücretsiz olarak misafir edildiği iddiaları akıllara basınma sorunu ile sokakta kalan binlerce öğrenciyi getirerek ciddi ve geniş tepkilere neden olmuştu.

2

İddialar üzerine siyasetçiler de konuya ilişkin tepkilerini dile getirirken Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada yurtların öğrencilerin konaklamadığı günlerde genç etkinlikleri için katılımcılara ayrıca tahsis edildiği belirtilirken sosyal medyadaki görüntülerde yer alan kişilerin ise seminerlere konuşmacı olarak katılan bilim insanları ve katılımcı gençler olduğu ifade edildi.
 

Kraliyette Unvanlar Alındı! "Monarşiyi Küçültmek İçin" Dendi Ama Kraliyet Karıştı! Sekiz Torundan Dördü Artık Unvansız! Kraliyette Unvanlar Alındı! "Monarşiyi Küçültmek İçin" Dendi Ama Kraliyet Karıştı! Sekiz Torundan Dördü Artık Unvansız!

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü açıklama satırları şu şekilde oldu;

Maltepe KYK yurdundaki görüntüler sosyal medyada gündem olmuştu! "Mülteci değiller, bilim insanları"

"Seyahatsever Projesi ile bugün itibariyle 60 bin gencimiz yaz tatillerini kendi evleri olan yurtlarımızda geçirmiştir. Aynı zamanda yurtlarımız, öğrencilerin konaklamadığı günlerde ulusal ve uluslararası genç etkinlikleri için katılımcılara ayrıca tahsis edilmektedir.
Bu kapsamda Maltepe Mimar Sinan Öğrenci Yurdu 40 farklı ülkeden gelen gençlerin katılımıyla düzenlenen 4. Uluslararası Gençlik Buluşması için 20 Ağustos 2022 tarihine kadar konaklama noktası olarak belirlenmiştir. Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerde yer alan şahıslar ise yerel kıyafetleriyle seminerlerde konuşmacı olarak yer alan bilim insanları ve katılımcı gençlerden oluşmaktadır. Şahısların mülteci olduklarına ilişkin bilgiler tamamıyla dezenformasyondur. Kamuoyunun bilgilerine sunarız."